De Haarlemmer Oliemakerij, in de Achterstraat, on der de firma van Claas Tilly. Deze Olie werd in 1698 alhier uitgevonden, en verkreeg zulk eenen roem, dat dezelve naar alle landen verzonden wordt, en te allen tijde en bij alle onlusten een goed bestaan heeft kun nen opleveren. De Olie van Bogaard, mede met roem bekend, en in de vorige eeuw alhier uitgevonden, waarvan het debiet dagelijks onder den tegenwoordigen eige naar, J. Bogaard, op het Spaarne, meer en meer in uitgebreidheid toeneemt. De Leerlooijerijen. In het begin der vorige eeuw be stonden hier zeven Leerlooijerijen, welke grooten- deels door buitenlandsche verzendingen bestonden. Het stremmen van dien handel, en de gevolgen van den langdurigen oorlog, hebben het getal der Leer looijerijen zeer verminderd. Thans bestaan er slechts drie, te weten: eene aan het Spaarne, onder de firma van A. Drost; eene aan het zuider Spaarne, onder de firma van Gerrit van Bijleveld, en eene aan de Vol dersgracht, onder de firma van C.J. Enschedé en Comp. De Zeepziederij. Het getal der Zeepziederijen is, ge lijk dat der andere Fabrijken, zeer verminderd. In den jare 1676 en later, bestonden er vier, thans bestaat er nog maar ééne aan het Spaarne, onder de firma van W.M. van der Aa en Comp. De Zoutkeet. Deze Fabrijk, gelegen aan het zuider buiten-Spaarne, onder de firma van L.J. Quarles van Ufford, bestond reeds in de zeventiende eeuw, en leverde toen een goed middel van bestaan op. Te genwoordig is deze Fabrijk mede in geenen voor- deeligen staat, hetwelk voornamelijk veroorzaakt wordt door de hooge belasting van 's Lands wege, waardoor de smokkelhandel wordt aangemoedigd. De Azijnmakerijen. Wanneer deze Trafijken hier op- gerigt zijn, weet men niet. Het getal derzelve bestond, in den jare 1764, uit drie Rozijn-, en even zooveel Bierazijnmakerijen; thans telt men er nog vier, te weten: op de smalle Oude Gracht, onder de firma, de Wed. H. Draveman; op de Nieuwe Gracht, onder de firma, L. Reekers; in de Achterstraat, onder de firma,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 18