speelde. De cultuur in Haarlem heeft in Peter Lohr een groot bevorderaar verloren. 27 april 1900- 25 december 1983 De dood van Piet Schroder is voor het culturele leven van de stad Haarlem een aanzienlijk verlies. Op tal van manieren heeft hij tijdens zijn lange leven zijn gaven op het gebied van kunst en wetenschap in dienst gesteld van het openbare leven. Na in Amsterdam Nederlands en geschiedenis te heb ben gestudeerd begon Schroder zijn leraarscarrière aan de eerste H.B.S.-B in Haarlem; hij greep daarbij meteen de kans aan die het leraarschap in de Neder landse taal en letterkunde soms biedt en die ook als een handschoen paste bij zijn joviale, enthousiasmerende persoonlijkheid: hij bouwde een sterke band van ver trouwelijkheid op met zijn leerlingen die - in het ver lengde van opstellen en klassegesprekken - na school tijd, en ook in de avonduren thuis, met hem ideeën en problemen kwamen bespreken waar ze elders geen ge hoor voor vonden. Zó lang bleven zij soms zitten praten dat Schroder een speciale techniek van kordaat op staan ontwikkelde om een ongedwongen afscheid te bespoedigen, zodat althans een deel van de avond over zou blijven voor gezin en studie. En al gauw begonnen zijn belezenheid en zijn vermo gen om zich beknopt, onderhoudend en leesbaar uit te drukken vruchten af te werpen voor een breder publiek. Telkens als er iets te herdenken of aan te kondigen viel op het gebied van de literatuur of de historie wendde de redactie van het Haarlems Dagblad zich tot dr. P.H. Schroder van wie de lezerskring een kleine halve eeuw lang een stroom van artikelen onder ogen kreeg die gedegen waren zonder ooit vervelend te zijn. Natuurlijk is daar herhaaldelijk ook een blijvender vorm aan gegeven, doordat die krantebijdragen gebundeld werden, met name in 'De huwelijksmakelaar van Euro pa' (de geschiedkundige verhalen) en 'Met zo'n juffertje ging dominee trouwen' (de literaire bijdragen). Jarenlang hield Piet Schroder ook een kleine dagelijkse rubriek in de krant bij waarin hij onder de aanduiding 'dit woord' een etymologische verklaring gaf van merk waardige woorden en uitdrukkingen. Na verloop van jaren was zo een verzameling van duizenden systeem- kaarten ontstaan met de meest onderhoudende voor beelden van taalgeschiedenis. Ondanks aandrang van 189 D.J.A. GELUK PIET SCHRODER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 191