14 maart 1891 - 10 mei 1983 hoorspelen voor de AVRO-microfoon geschreven, steeds in nauwe samenwerking met de legendarische regisseur Kommer Klein. Op dit vlak van het creatieve schrijven bereikte hij natuurlijk een hoogtepunt met de twee massa-openluchtspelen die hij voor Haarlem schreef; na de bevrijding eerst het monumentale 'De vrijheid vlagt' en later 'Frans Hals' voor de Hals-her denking in 1966. Voor zijn TV-spel 'De twee Egyptische dieven' naar het verhaal van Herodotus werd hem de Visser-Neerlandiaprijs toegekend; door zijn grote dra matische kwaliteiten maakt dit stuk nog steeds furore bij het amateurtoneel. Toch is het ongetwijfeld voor zijn naaste omgeving dat 'Oom Piet' het meest betekend heeft. Doorzijn sponta ne jongensachtigheid kon hij tot op hoge leeftijd uit stekend met jongeren overweg; hij was de ideale opa voor zijn kleinkinderen en toen de televisie dan ook eens een filmdocumentaire wijdde aan Tart d'être grand'père' sprak het haast vanzelf dat Piet Schroder werd ingehuurd om meteen kleinzoon aan de hand een onverbeterlijk grootvadersportret neer te zetten. Toen zijn hart hem - al in de jaren zestig - ernstige problemen bezorgde, had dat op zijn levensstijl en per soonlijkheid heel weinig invloed. Hij was en bleef, in de eigenlijke zin, jong van hart. Op 10 mei 1983 heeft Jan P. Strijbos afscheid genomen van zijn natuur. 92 Jaar werd deze markante natuurvor ser uit Haarlem, een van de laatsten van het groepje rond Jac. P. Thijsse. Tot aan zijn overlijden was hij bezeten van alles wat er op deze aarde aan boeiends en moois te vinden was. In zijn vele boeken en geschriften heeft hij die ontmoetingen met de natuur vastgelegd. In de tijd, dat er nog geen televisie was, kon men Jan Strijbos 's winters overdag thuis en 's avonds wel er gens in het land vinden, waar hij dan een van zijn be faamde lezingen - eerst met toverlantaarnplaatjes, later met dia's - hield, 's Zomers was hij weg, op speurtocht, in de duingebieden rond Haarlem, waar hij het meest van hield of aan het andere eind van de wereld. In die zomers deed hij volop stof op voor nieuwe artikelen en nieuwe lezingen. Strijbos genoot intens van dat leven, dat aanvankelijk anders ingekleurd was. Hij was van oorsprong namelijk architect en hij had al diverse land huizen op zijn naam staan, toen hij besloot zijn grote 191 JAN PIET STRIJBOS HANS VAN DEN BERGH

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 193