liefde, schrijven over de natuur, tot zijn vak te maken. Overigens hield hij zich niet alleen bezig met het beloe ren van dier en gewas, maar was hij ook een prima sportman. Zo was hij een van de oprichters van de atletiekvereniging Haarlem en was hij gek op kano varen. De conditie, die hij bij de sport opdeed, kwam hem als natuurvorser uiteraard goed van pas. Die com binatie sport-natuur gaf hem bijvoorbeeld ook de kans om met de Willem Barendsz op walvisvaart naar de poolgebieden te gaan. Hij kon mee als gymnastiekleider voor de bemanning en tevens als verteller over zijn reizen en de natuur. Jan Piet Strijbos was een praktische bioloog, geen stu deerkameronderzoeker. Eigenlijk kon hij zich enorm ergeren aan biologen, die slechts een piepklein onder deeltje van de natuur bestudeerden, zoals de structuur van de spieren van een vis. Dat was niets voor hem. De auteur van vijfentwintig boeken wilde zelf zoveel moge lijk zien. En hij zag veel. Vier maal reisde hij naar de Galapagos-eilanden (van Darwin, die hij evenalsThijsse zeer bewonderde), zeven maanden woonde hij in Nieuw-Zeeland, zes maanden in Zuid-Afrika. Hij was in Spitsbergen, IJsland en noem maar op. Strijbos werd een bekend man. Hij werkte mee aan veel natuurorganisaties. Hij werd erelid van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van vogels, de vogelwerk groep Haarlem en de vogelwacht Zaanstreek. Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau, maar ook ridder in de orde van de Gouden Ark. Op die laatste onderschei ding was hij erg trots. Slechts vier Nederlanders hebben die onderscheiding ontvangen. Jan Strijbos won ook de ANWB-prijs en de Jac. P. Thijsse-prijs. 'De ouwe vent', zoals zijn vrouw zou zeggen, 'kreeg de onderscheidin gen nog net op tijd'. Jan Strijbos, die als jongen op de Haarlemse school Het Keizerrijk zat en die in de duinen regelmatig kodde beiers achter zijn broek aan had zitten, kreeg later eer volle bijnamen, die liepen van 'de ambassadeur van de levende natuur' (prof. Nico Tinbergen) tot de 'grielen- gek' (de nu verdwenen griel was een van zijn lievelings vogels). Van de enthousiaste vogelaar Strijbos ver scheen van uitgeverij Schuyt in samenwerking met de Vereniging Haerlem het boek Vogelvrij. Het is een van de vele tastbare bewijzen, die overbleven van Strijbos' immense liefde tot de natuur, die hij met verdriet zag aftakelen. HANSROMBOUTS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 194