2 november 1916- 26 december 1983 Op Tweede Kerstdag overleed Joop (drs. J.J.) Voogd, 67 jaar oud, parlementariër. Hij was lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid van 1963 tot 1982, lid van de gemeenteraad van Haarlem van 1945 tot 1971, lid van de Raad voor Europa, vermaard voetballer (in zijn jeugd verdedigde hij het doel van Haarlems eerste elf tal), een van de beste cricketers van Nederland, tot hij pas op 48-jarige leeftijd een eind maakte aan zijn sport- carrière. Maar vooral: volksvertegenwoordiger, in de meest letterlijke zin van het woord. Een zachtmoedige bezetene, zo omschreef Jan Kassies Voogd in een In memoriam in de NRC. Ik geloof, dat het de meest kernachtige omschrijving is van deze heel bijzondere parlementariër. Zo bijzonder, omdat hij in niets voldeed aan het stereotiepe beeld, dat van een Kamerlid bestaat. Tot dat beeld behoort: geldings drang, een naar demagogie neigende eenzijdige belich ting van feiten, ijdelheid, fors stemgeluid, autoritair ge drag, gebruik van politiek jargon. Joop Voogd was echter een uiterst bescheiden mens. Hij nam niet het woord, maar hij vroeg het. Dan veront schuldigde hij zich eerst, vooral in het laatst van zijn leven, voor zijn zwak stemgeluid. Na enige woorden was het doodstil als hij sprak, want hij had een ongewone, uiterst verzorgde, maar glasheldere woordkeus, een gave argumentatie en een volstrekt eerlijke overtui gingskracht. Hij plaatste zich niet op de voorgrond, maar kwam er onvermijdelijk terecht, vaak omdat hij, de dienstwillige, zo moeilijk nee kon zeggen. Zijn stand punten waren helder en duidelijk, nadat hij de voors en tegens voor zijn toehoorders tegen elkaar had afgewo gen. Dat had hij voor zichzelf al uitputtend gedaan. Hij bereidde zich bijzonder degelijk voor, niet alleen aan de hand van geschreven stukken en andere literatuur, maar ook in gesprekken. Het maakte hem tot een begenadigd redenaar. Onver getelijk is zijn optreden in de Kamer geweest in het debat over de vrijlating van de Drie (oorlogsmisdadi gers) van Breda, Duitsers die op grond van hun daden tijdens de oorlog een levenslange straf uitzaten in de gevangenis van Breda. In de Kamer heeft Joop Voogd in zijn fractie de zaken van oorlogsslachtoffers behandeld. Het raakte hem tot in het diepst van zijn hart. Tijdens de oorlogsjaren was hij actief geweest in het verzet, zijn moeder was jodin. Het was een periode, waarin hij de politieke keus van voor de oorlog doortrok: als actief lid van de jongeren- 194 JOOP VOOGD

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 196