Hoornik. Ook dat is een uitzonderlijke bezieling voor een parlementariër. Voogd kwam uit een vrijzinnig protestants milieu. Christendom en zijn joodse wortels, vrijheid van hande len en denken, de solidariteit van het socialisme, de overdracht van emoties langs kunstwerken, de parle mentaire democratie, het lag bij Voogd herkenbaar en consequent in eikaars verlengde. Bij de crematie op Westerveld was rabbijn Soetendorp de enige spreker. Hij vertelde dat Joop zo dankbaar was geweest voor het leven, dat hij had mogen leiden. 22 november 1909- 21 oktober 1983 Tijdens een dag vol emoties rond de benoeming van zijn coadjutor en van nog een hulpbisschop stierf op 21 oktober drs. Theodorus Henricus Johannes Zwart kruis, de rooms-katholieke bisschop van Haarlem. Mgr. Zwartkruis werd 22 november 1909 in Amsterdam gebo ren. Hij doorliep het St. Ignatiuscollege aldaar en, na filosofie in Leuven en theologie in Warmond (groot se minarie) gestudeerd te hebben, werd hij 22 mei 1934 in de Haarlemse kathedraal door Mgr. Aengenent priester gewijd. Nog datzelfde jaar vertrok hij naar Nijmegen om Engelse taal en letterkunde te studeren; vijf jaar later werd hij leraar aan het klein-seminarie Hageveld te Heemstede. Tweeëntwintig jaar heeft hij daar zijn En gelse lessen gegeven. Uiteraard had hij Engeland hoog zitten. Dat bleek ook uit de manier waarop hij zijn anglo filie daadwerkelijk beleed. Over zijn tweede vaderland schreef hij vele artikelen voor De Maasbode, De Tijd en de Volkskrant en hij leverde bovendien tal van bijdra gen, Nederland betreffende, aan de Catholic Herald en The Tablet. Zijn benoeming tot ere-kapelaan van West minster Cathedral was een blijk van waardering voor zijn pastorale werk in Engeland. In 1961 werd hij pastoor van de St. Josephkerk aan de Jansstraat en deken van Haarlem. Die benoeming baar de eerst enig opzien, maar de docent van weleer ont popte zich al heel gauw als een bezige parochiepriester die met zijn stijlvol optreden en hartelijke belangstelling voor wie hij ook maar ontmoette, zich veel waardering en vriendschap verwierf. Haarlem kende hij vrij goed uit zijn Hageveldse tijd. Hij was toen onder meer moderator van de St. Adelbertvereniging en had ook andere ban den met de stad. Bij de vele initiatieven, die hij als pastoor en deken en later ook als bisschop ontplooide, 196 KEES SIPKES MGR. TH. H.J. ZWARTKRUIS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 198