bleek zijn talent om de juiste medewerk(st)ers aan te trekken, wie hij bepaalde taken delegeerde. Niettemin hield hij zichzelf verantwoordelijk. Toen in 1966 bisschop Van Dodewaard gestorven was, duurde het wel even eer de naam van Zwartkruis viel als die van de mogelijk nieuwe bisschop. Toen zijn benoe ming officieel afkwam, was er algemene tevredenheid. Zijn bisschopswijding in de kathedraal werd een litur gisch hoogfeest, dat met een daverend applaus werd afgesloten, toen hij zegenend en glunderend doorzijn kerk trok. Niemand kon toen vermoeden, dat er zeven tien jaar later, in dezelfde kerk, bij de uitvaart van deze bisschop weer een langdurig applaus zou opstijgen, maar dan om hem te bedanken voor alle moeiten en zorgen, die hij zich terwille van zijn bisdom getroost had. Bisschop Zwartkruis startte zijn episcopaat toen de postconciliare stormen begonnen op te steken. De Ne derlandse katholieken vroegen om een andersoortige bezieling dan waarmee zede laatste honderd jaar waren opgevoed. De emancipatie had haar eindfase bereikt en moest zich nu, ook binnen de Kerk, waarmaken. Dat leidde tot veel verwarring, onbegrip en onzekerheid. De bisschop probeerde die onrust, die ook zijn Haarlemse Kerk had aangetast, op te vangen door zijn ideaal 'Kerk, wij samen' als een opdracht te lanceren en al de daaruit voortvloeiende activiteiten te laten voeden door de drieëenheid van zijn wapenspreuk: Waarheid Eenheid Liefde. Hij werkte van harte mee aan het ontwerpen van nieuwe structuren in de zielzorg, maar centraal bleef bij hem staan de verkondiging van het evangelie, van de blijde boodschap. Hij wilde op de eerste plaats geloofsver kondiger zijn en geen manager. Hij wilde een bisschop zijn die getuigenis aflegt van zijn christelijke inspiratie en die ook overdraagt op de hem toevertrouwde geeste lijkheid en gelovigen. Door dat 'Kerk, wij samen' groei de hij in zijn bisschopsambt, werd hij steeds meer bis schop, maar ervoer hij ook hoe in heel zijn bisdom vanaf de basis inhoud werd gegeven aan zijn ideaal, dat geen illusie bleek te zijn. Teleurstellingen zijn hem niet bespaard gebleven. Pro blemen met Rome, tegenstellingen binnen het Neder landse episcopaat, de verdeeldheid, die zich ook in zijn eigen bisdom manifesteerde, hij heeft zich dat allemaal zwaar aangetrokken. Deed het hem enerzijds pijn, dat hij de zogenaamde kritische groeperingen - aan wier 197

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 199