oprechtheid hij overigens niet twijfelde-moest aanzeg gen, dat ze 'buiten de verantwoordelijkheid van de bis schop' opereerden, anderzijds kon hij diep verontwaar digd zijn over degenen, die met hun verdachtmakingen jegens zijn beleid bij het Vaticaan aanklopten. De laat- sten voegde hij, nog enkele maanden voor zijn dood, in een openbare brief toe: 'U zoudt er goed aan doen met op te houden op deze wijze ergernis te geven en verwar ring te veroorzaken'. Het was intussen al zover, dat spanningen bisschop Zwartkruis waarneembaar belaagden. Hij had een jaar tevoren in Rome een coadjutor aangevraagd en daarbij de overtuiging gekregen, dat hij bij de benoeming zou worden betrokken. Hij werd helaas door de aanstelling van twee hulpbisschoppen overvallen. Enkele weken later - hij had hen intussen wel ontmoet - stierf hij tengevolge van een zware attaque op de dag, dat de benoeming bekend werd gemaakt. Tijdens een indrukwekkende uitvaartdienst, die ook door de televisie werd uitgezonden, tekende de vicaris- generaal in een monumentaal herdenkingswoord een markant portret van deze 'menselijke bisschop'. Hij ge tuigde onder meer: 'Ted Zwartkruis was een gentleman, dat hoorde bij zijn persoon; een natuurlijke gave zou je kunnen zeggen. Als bisschop kreeg die gave een evan gelische diepte'. De toespraak ontlokte een emotioneel en geladen ap plaus, ongebruikelijk bij een uitvaart. Het kerkvolk wilde daarmee onderstrepen wat de vicaris te zeggen had over en te getuigen van bisschop Zwartkruis. De bis schop werd overgebracht naar Bosbeek in Heemstede en begraven nabij Mgr. Huibers, een van zijn meest prominente voorgangers. WIM HELVERSTEIJN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 200