het advies dat het Hof van Holland erover aan de stad houder gaf (25). Het geeft ons een goed beeld van de ideeën over rechtspraak in dit soort gevallen. Het Hof meende enerzijds dat Trijn 'wel meriteren soude andere ter exempele gestraft te werden'. Anderzijds werd de boteraccijns, nu het inmiddels medio juli was, overal in Holland regelmatig geïnd 'sonder dat men van eenige andere moeyte ofte vorder tumulte meer dienthalve hoort'. Bovendien was het nu eenmaal zo dat men in geval van oproer onmogelijk alle deelnemers kon be straffen, 'ende dat airede jegens eenige schuldigen exempel is gestatueert'. Wat met dat laatste werd be doeld, is onduidelijk; misschien slaat het op de doden die tijdens de repressie vielen, misschien ook op proce dures waarvan de schriftelijke neerslag verloren is ge gaan (26). Hoe dit zij, het Hof meende dat de stadhouder aan Trijn 't versochte pardon wel soude mogen accor deren'. Voor Trijn had de zaak dus toch een happy ending. De stad Haarlem zal uiteindelijk minder gelukkig zijn ge weest. Het invoeren van de provinciale belasting had heel wat kosten met zich mee gebracht. De expeditie van burgemeester Van der Hacke en schepen Olican kostte meer dan 38 pond en de serviesgelden van de tijdelijk in garnizoen gelegde soldaten 80 pond. Kleine re bedragen waren voldoende om de officieren af en toe een kan Rijnwijn te schenken. De schipper PieterGijsen was de enige Haarlemmer die van de Boterkrijg geprofi teerd heeft: hij verdiende 49 pond aan het terugbrengen van de soldaten naar hun vaste garnizoensplaats Delft (27). Geheel zonder effect bleef de Boterkrijg overi gens niet, de regeling werd enigszins versoepeld ten aanzien van de door de gewone bevolking gebruikte soort boter (28). Op het stadsbestuur, tenslotte, blijkt het oproer de no dige indruk gemaakt te hebben. En het verwekt weinig verwondering dat de stad zich midden juli in de Staten van Holland verzette tegen een voorgestelde verhoging van de graanaccijns. Er begon alweer 'groete alteratie onder de gemeente te ontstaen' en daarom moest de verhoging maar worden uitgesteld 'tot beter tijt en gelegenheijt' (29). In dit licht moeten we ook een aantal maatregelen zien die de Haarlemse overheid nam. Er werd graan inge kocht voor de armen en er werd een subsidie gegeven aan de diaconie van de Waalse Gemeente. Volgens de aantekeningen van Graswinckel is dit de eerste maal dat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 28