Daarna bezocht hij de Voldersgracht, de Raaks, de Zijl straat om vervolgens de oude stad in te gaan. Uit deze rentenboekjes en uit een aantal andere laat- 14e-eeuwse, vroeg 15e-eeuwse bronnen blijkt dus dat Gasthuisstraat en Tuchthuisstraat oorspronkelijk de Achterstraat of de Straat achter het Oude Gasthuis heetten. De straat diende oorspronkelijk als achterbe grenzing van de aan de Oudegracht en Gierstraat gele gen percelen. Eind 14e, begin 15e eeuw werd de straat bebouwd en kreeg zij een eigen naam (7). Bespreken we nu de Burgwal. Evenals de Achterstraat is de Burgwal een in veel steden voorkomende naam. Ondanks de ruime verspreiding is echter nog steeds niet helemaal duidelijk wat de naam nu precies inhoudt; is het de gracht, is het de weg die langs het water loopt, zijn het de primitieve verdedigingswerken die tussen gracht en weg gelegen hebben, of hebben we te maken met een combinatie van deze elementen? Er zijn verscheidene gegevens die de veronderstelling rechtvaardigen dat burgwallen waarschijnlijk gediend hebben om een nieuw bij de stad getrokken gebied provisorisch van het platteland af te scheiden. In de 14e eeuw ontwikkelden de Hollandse steden zich bijzonder snel. De bevolking nam toe en veel steden werden ge dwongen hun stadsgebied uit te breiden en nieuwe woonruimte te creëren. Het voor nieuwbouw bestemde gebied diende duidelijk gemarkeerd te worden en moest natuurlijk tegen het binnendringen van onge wenste elementen vanuit het platteland beschermd worden. Een burgwal heeft waarschijnlijk deze twee functies vervuld. Wanneer in de loop van de tijd bleek dat het door de stad voor nieuwbouw gereserveerde gebied groot genoeg was om de 'overflow' vanuit de oude stad op te vangen en een verdere uitbreiding niet in het verschiet lag, werd de burgwal vervangen door een permanent systeem van solide verdedigingswer ken. De naam burgwal verdwijnt en in plaats daarvan treffen we de naam 'die stedemure', 'die stedeveste' of 'die stedegrafte' in de bronnen aan. Indien de behoefte aan bouwgrond bleef bestaan, ook na een eerste uit breiding, werd een nieuw gebied buiten de burgwal bij de stad getrokken en op zijn beurt dooreen burgwal van het platteland afgeschermd. De eerste burgwal behoudt in sommige gevallen zijn oude naam. Of ook de tweede burgwal zijn oorspronkelijke naam zou houden, zou afhangen van de verdere ruimtelijke ontwikkeling van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 38