noemd) betekende ook dat het Oude Gasthuis geleide lijk zijn zelfstandigheid zou verliezen. Het kwam onder beheer van de gasthuismeesters van het St. Elisabeths- gasthuis en werd vanaf de 15e eeuw gebruikt als depen dance van het zich alsmaar uitbreidende gasthuis in de Grote Houtstraat. Het betekende ook dat het Oude Gast huis niet langer meer reizigers onderdak gaf. Voortaan zouden herbergen deze taak overnemen. Het Oude Gasthuis werd een zieken- en verpleeghuis. Om het verhaal af te maken, moet nog iets gezegd wor den over het gasthuis in de Hout. Op 5 december 1284 gaf graaf Floris V aan Jan van Haarlem, de zoon van Vrouw Aleid, een stuk land dat door ene Willem Terninc ontgonnen was en dat de naam Berkenrode droeg, ge legen bi den gasthusen dat the Haerlem in den Hout staet' C7). Hoewel de Hout in die tijd waarschijnlijk nog tot aan de grens van de oude stad, dat wil zeggen tot aan de Oude gracht, reikte, hebben we hier niet te maken met het Oude Gasthuis op de Botermarkt. Dit gasthuis lag iets ten noorden van het landgoed Berkenrode, op de hoek van de Herenweg (de oude landweg) en de huidige Zandvoortselaan, welke weg tot ver in de middeleeuwen de Gasthuislaan werd genoemd. Het gasthuis is waarschijnlijk rond 1600 afgebroken. In 1629 namelijk verklaren twee inwoners van Heemstede dat de fundamenten die aan de Herenweg lagen van het gasthuis waren, en dat konden ze weten omdat ze zelf met hun gezin voor de afbraak een aantal jaren in het gasthuis hadden gewoond. Het gasthuis was het eigen dom van het St. Elisabethsgasthuis. In de archieven van dit gasthuis vinden we dan ook het een en ander over het gasthuis in de Hout vermeld. Zo huurde bijvoor beeld Claes Symonsz. tussen 1427 en 1430 het gasthuis met de bijbehorende gronden (18). Dezelfde Claes Sy monsz. kreeg in 1426 van de stad 14 schellingen en 8 penningen voor '33 mynghelen biers die de houthou wers aldaer ghedroncken hadden'. Aldaar slaat in dit geval op 'ten gasthuze in den Hout' (19). Uit laatstge noemde bronvermelding zou men kunnen concluderen dat het gasthuis in die tijd gebruikt werd als herberg. Veel meer is op dit moment niet bekend over het gast huis in de Hout. Het verdient daarom aanbeveling de 15e- en 16e-eeuwse archieven van het St. Elisabeths gasthuis te bestuderen om de geschiedenis van het gasthuis nader te kunnen beschrijven (20).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 42