dit laatste schilderij twee spelers in Schots kostuum voorkomen. Waarschijnlijk waren dit te Haarlem gele gerde huursoldaten. Rond 1700 waren in Leiden, Den Haag, Utrecht en Am sterdam maliebanen aangelegd. Malie was een meer geraffineerde, in Frankrijk ontwikkelde vorm van colf. Het werd gespeeld in een door lage schotten afgezette baan van tussen 600 en 1000 meter lengte. Op die baan van aangestampte grond stond aan beide einden een paal en in het midden een poortje. Men speelde van de ene paal naar de andere door het poortje en vervolgens terug. Het Colfvelt aan de noordzijde van Haarlem leek er wat op. Men had daar een lang en smal stuk grasland met één paal bij de Kruispoort en één paal bij de Jans poort. Het is de vraag of er op die maliebanen wel zoveel malie gespeeld is. Bij malie gebruikt men een houten stok met een hamervormige houten kop en een houten bal. De colvers hadden toen al veel praktischer spelmate riaal. De verordeningen op het gebruik van de malie banen wijzen er trouwens op dat de colvers ze, hoewel dat was verboden, ook gebruikten. Denkelijk heeft het Colfvelt bij Haarlem even goed voldaan als de malie banen elders. Vrijwel precies in het jaar 1700 houden in Nederland alle oude buitenspelen op. Ook vandaag wordt nog gezocht naar een verklaring voor dit abrupte einde. Een nauw keurige verklaring zal wel nooit gevonden worden. Cul tuurhistorici uitde 18e eeuw, zoals bijvoorbeeld dr.J. Le 49 Gezicht op de St. Janspoort en de Kruispoort omstreeks 1620, zie het bijschrift bij het schilderij van Avercamp. Esaias van de Velde 1590-11630), paneel 48,5x87cm (Rijksmuseum, Amsterdam, a 802).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 51