ons land was het trouwens nooit geweest). Dank zij een zeer klein aantal sociëteiten is dit moderne golf in leven gehouden tot 1840. Op dat moment werd de oude leren bal met veren of haren vulling vervangen door een gut ta-percha bal die goedkoper was en weerbestendig. Van dat moment af is de niet te stuiten ontwikkeling van het moderne golf begonnen. In 1890 maakte deze mo derne vorm van het oude spel zijn terugkeer in Neder land in Den Haag en het duurde niet lang of op 19 december 1910 werd in Hotel 'De Kroon' te Haarlem door een aantal Kennemers en Haarlemmers de Ken- nemer Golf Club opgericht, die in 1911 bij het huis te Velsen in Santpoort een 9-holes baan in gebruik nam. In 1928 verhuisde de inmiddels gegroeide club naar zijn ruime terrein in Zandvoort. In 1976 werd in het recreatiegebied Spaarnwoude een grote openbare golfbaan geopend die in korte tijd meer liefhebbers te verwerken kreeg dan ze eigenlijk aan kon. Zo liggen er thans twee van Nederlands grootste golf banen op een steenworp afstand van de plaats waar in Bentveld reeds 500 jaar geleden de colvers aan de gang waren en de plaats bij Spaarndam waar 300 jaar geleden de Haarlemse colfers een paaltje op het ijs hadden staan. Als er ooit sprake is van 'l'histoire se répète Er zijn momenteel in en rondom Haarlem weer 2500 golfers in de weer en hetzullenernog wel meerworden. 53 Gezicht op het Spaarne bij de Grote Sluis in Spaarn- dam in 1668. Op de achter grond de molen op de hoek van de Mooie Nel (er staat ook vandaag nog een molen op die plaats) en de Grote Kerk. De twee spelers rechts zijn Schotten in hun nationale kostuum, ver moedelijk huursoldaten die in Haarlem gelegerd waren. Achter de linkse speler ziet men het doel, een paaltje waar een 'ballemerker' bij staat. Adriaen van de Velde, paneel 30,3 x 36,4 cm (National Gallery, Londen, 869).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 55