waren genoeg bakkers in Amsterdam te vinden wan neer Alkmaar daar zo n behoefte aan had. Ook de Haar lemse molens, voor zover deze in gebruik waren, waren allemaal bezet. Zo werd het volgende aangetroffen on der de datum van 30 september: 'Afgegeven een ver zoek aan de hoofdgaarder, P.S. Crommelin, om de moolen, genoemd het Fortuijn, te permitteeren om voor den burger I.G. Bruijn, eenige tarwe te maaien, alzo de gewone koorenmolens niet in staat zijn om aan de te genwoordige behoefte te voldoen'. De gewone burger moest dus vergunning vragen om een molen enige tijd voor hem te laten werken. Maar niet alleen de bakkers en molenaars waren zwaar belast, thans werd een co lonne van 30 wagens gevormd, die voortdurend tussen Haarlem en Alkmaar heen en weer moest rijden, bela den met brood. Nu betekende een rit naar Alkmaar helemaal niet, dat de wagen de volgende dag weer in Haarlem terug zou zijn. Steeds weer bleek dat, wanneer het transport in Alk maar was aangekomen, een legercommissaris deze in beslag nam. Vooral de commissaris van oorlog A. Ritt- ner had hier een handje van. Zo escorteerde de korpo raal van de Gewapende Burgermacht, Van der Burg, met enige ondergeschikten op 10 september 19 wagens met brood naar Alkmaar. Vier van deze wagens had hij pas kunnen laden, na te hebben beloofd de voertuigen weer te zullen terugbezorgen. Voorzien van een pas van de Municipaliteit ging hij op weg. Aangekomen te Alk maar legde Rittner echter beslag op de wagens onder belofte deze wederom te zullen terugbezorgen zodra hij er geen gebruik meer van hoefde te maken. Vele klach ten van burgers over het eigengereide optreden kwa men bij de Municipaliteit binnen en deze schreef brie ven aan Rittner, dat het zo niet langer kon. Steeds op nieuw trachtte het gemeentebestuur paarden en wa gens vrij te krijgen daar 'deese menschen hierdoor ge heel buiten staat zijn om hun aldernoodzaakelijkst werk te kunnen verrichten, 't welk hun in de grootste ongele genheden brengt Later trachtte de Municipaliteit daar wij met menig medelijden vervult zijn over eenige burgers die hunne wagens in de requisitie gege vens hebben de wagens te vervangen, maar on danks 'Uwe bereijdvaardigheid ons zooveel mogelijk het lot van hen die ongelukkig moeten worden liet Rittner kortaf weten dat hij niet in staat was zich met individuele gevallen bezig te houden. Maar het ergste was, dat niet alleen officieel bevoegden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 66