vorderden, maar ook willekeurige officieren, aangelokt door de schaarste aan paarden en wagens en de hoge prijzen die daarvoor waren te maken, zich niet ontzagen boeren van hun bezit te ontdoen. In de avond van 3 september stormde het. De boerenknecht Van Spren- dijk was bevolen een Frans officier naar Haarlem te brengen. Bij Santpoort wilde Sprendijk een pijp op steken. Van deze gelegenheid maakte de officier ge bruik om snel met paard en wagen weg te rijden. De knecht zag geen kans de wagen in te halen. Toch schijnt het hem te zijn gelukt weer contact met de officier te krijgen, want de volgende ochtend om half zes kwamen zij samen bij de commissie. Sprendijk verzocht de heren, de officier te dwingen hem zijn paarden en wa gen terug te geven. Eerst weigerde de Fransman zelfs zijn naam te noemen, maar toen de commissie de Ge wapende Burgermacht om assistentie had gevraagd, draaide hij bij, gaf zijn paspoort en verklaarde zich be reid paarden en wagen te gaan zoeken. Hij vertrok en liet zijn pas in handen van de commissie. Hoe het inci dent is afgelopen, werd helaas niet vermeld. Toch verdienen de met paard en wagen tot vervoerdien sten gedwongen mannen lang niet allemaal onze sym pathie. Er schuilde ook kaf onder dit koren. Zoals reeds werd vermeld, verzorgden zij hun paarden dikwijls slecht en onthielden de dieren voedsel om over zoveel mogelijk geld te kunnen beschikken. Maar mensen, ze ker wanneer die gewond waren, behandelden zij niet beter. De subcommissie tot de hospitalen binnen Haar lem schreef in haar rapport: moest men met leed wezen ondervinden, dat sommige voerlieden, gebruik makende van de omstandigheden, met hunne gekwet sten 's avonds de stad inkwamen, naar een der agter- buurten reden, aldaar met geweld hunne zwaar gekwet sten Russen op het bed van armoedige lieden nederleg- den en vertrokken'. Zodra de subcommissie dit had vernomen, liet zij de gewonden naar het Elisabeth Gast huis brengen. Ook hierbij stuitte men op verzet, maar t nodig was het wel, want in ieder geval is er tenminste r één gewonde Rus door zo'n slechte behandeling over leden. Dit moet na de eerste slag bij Bergen hebben plaatsgevonden. Er zijn toen nogal wat krijgsgevange- nen in Bataafse handen gevallen: 658 Russen werden in t de Janskerk ondergebracht en 310 Engelsen op de zol- t der van de Vleeshal. Bovendien werden 27 officieren, 19 Russen en 8 Engelsen, binnengebracht. Dezen kregen i de 'Goude Leeuw' tot verblijfplaats aangewezen. Zij 65

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 67