september schriftelijk bij het Departementaal Bestuur klagen, dat enige burgers der stad, evenals burgers uit Bloemendaal en Overveen, door Bataafse huzaren ge- wapender hand waren gedwongen om in de omgeving van Alkmaar aan batterijstellingen te gaan werken. De Municipaliteit had reeds haar beklag bij generaal Brune ingediend, waarvan een kopie werd overgelegd. Het Departementaal Bestuur koos de typerende oplossing, welke in een sterk gecentraliseerde staat ook vandaag nog wordt gekozen: 'Waarop gedelibereerd, is beslo ten, copie der voorschreven missive en bijlage te zen den aan den Agent van Oorlog, met last om daaromtrent het noodige onderzoek te doen en de rechtmatige klag- ten in dezen te redresseeren Ook de in Haarlem woonachtige Gijsbert André Ver meulen moest een angstig avontuur beleven. Op 23 augustus, zodra de Engelsen waren geland, deed het Uitvoerend Bewind een proclamatie verschijnen. Het derde punt daarvan bepaalde, dat hij en alle andere instanties of personen die voor de rust in de staat had den zorg te dragen, alle verdachte burgers in verzeker de bewaring mochten stellen zonder tussenkomst van de bevoegde rechter, mits het Uitvoerend Bewind van hun handelen op de hoogte werd gebracht. Nu is het heel goed mogelijk, dat Vermeulen contact met de Engelse krijgsgevangenen heeft gezocht, maar dat zou niet verstandig van hem zijn geweest, want zijn vader mr. Pieter Vermeulen, had in 1787 slechts zeer halfhar tig meegewerkt aan de poging Haarlem te democratise ren en in de tachtiger jaren had deze steeds de steun van Willem V genoten wanneer hij weer naar een eer en aanzien gevende waardigheid in de Republiek sollici teerde. De zoon kon dus wel eens een gevaar voor de Staat opleveren; een werkelijke reden tot arrest wordt nergens vermeld. Op 27 september kwam een brief van het Departemen taal Bestuur bij de Municipaliteit binnen met de mede deling dat Vermeulen was gearresteerd en twee dagen later werd geschreven dat hem huisarrest was opge legd, maar dat hij thans in gewone gijzeling moest wor den overgebracht. Hij mocht geen bezoek ontvangen en, indien daarom werd verzocht, moest de voorzitter van de Municipaliteit de noodzaak daarvan schriftelijk uiteenzetten. Indien de President met het bezoek ak koord ging, moest er steeds een lid van de commissie van binnenlandse correspondentie aanwezig zijn om zorg te dragen dat tijdens het gesprek geen onderwer- 69

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 71