Zij kan niet anders dan gevoelig en teffens veront waardigt zijn, over het gedrag der officieren ten huijse van de burger Bos gelogeerd gehouden De ge meente eiste, dat de goederen der burgers werden ge respecteerd en zou niet toestaan dat officieren, die op hun verzoek daar werden gelegerd, om des te beter de discipline onder hun ondergeschikten te kunnen hand haven, de eersten waren, die zich met geweld meester maakten van het bezit van een ander. De majoor Pröb- sting sloot alle uitgangen van het park af en eiste dat men een pas moest tonen indien men naar buiten wilde. Maar men was er nog niet. De 8e oktober bleek de villa Welgelegen, waar de wacht aan de Houtpoort was ge vestigd, geruïneerd. Deuren waren uitgebroken, een bedstede volledig gesloopt en veel houtwerk verdwe nen. Men stelde een onderzoek in, ondervroeg alle offi cieren die wachtcommandant waren geweest en kwam tot de conclusie, dat de wacht het hout had gebruikt om er een vuur mee aan te leggen. De 30e schreef kolonel Mantuschewitz, dat het hem was gebleeken, dat er waarlijk eenige ongeregeldheden hebben plaats ge had Hij was er niet in geslaagd de hoofdschuldige te vinden maar heeftde capitains Willemse en Hen mans een geforceerd arrest voor agt dagen opge legd, omdat zij in gebreke waren gebleven bijtijds ver dere onaangenaamheden te voorkomen. Hij had order gegeven alles te repareren. Dertig oktober, het einde kwam in zicht. De 18e was de capitulatie getekend, de 24e trok het Bataafse Legioen van Pineda en Dompseler naar Leiden. Op 11 november verliet het Departementaal Bestuur, dat sinds 30 augus tus op het 'Burger'hof te Haarlem had gezeteld, Haar lem om weer naar Alkmaar te gaan en op 30 november kwam er een eind aan de inkwartiering. Eindigend kan worden gezegd, dat de Haarlemmer niet zal zijn geschrokken van de Oprechte Haarlemse Cou rant van 23 juni 1799, maar in december van dat jaar, toen alles weer voorbij was, zeker verlicht zal hebben ademgehaald. overzicht data 19 augustus 1799 Engelse vloot bij Tessel. 27 augustus Landing bij Callantsoog (Grote Keeten) 10 september Het Bataafs-Franse leger valt de Engel se linie bij Krabbedam aan. Het wordt teruggeslagen en er ontstaat paniek onder de Bataafse troepen, welke in de nacht van 10 op 11 september door het openbaar gezag in Haarlem wordt opgevangen. 72

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 74