jan n. de boer Wil ons dan niet te streng berispen, Als gij veellicht iets in ons laakt; 't Vermaaklijk Nut Denk t is min moeilijk iets te gispen Dan't ieder juist van pas gemaakt (1). Na 1760 zien wij binnen de Hollandse steden, maar ook bijvoorbeeld in Groningen, aanzienlijke burgers zich met een zelfde ijver, waarmee reeds de 'fraaie letteren' werden bedreven, aan het toneelspel wijden. In beslo ten kring werden opvoeringen georganiseerd, waar le den van vooraanstaande families roem en eer trachtten te oogsten in toneelstukken, die door een van de lief hebberij-toneelspelers zelf of door een ander lid van het gezelschap waren geschreven of bewerkt. Eigen schouwburgjes werden met veel zorg ingericht. Am sterdam telde zelfs meerdere van deze theatertjes (2). Na 1785 bezat ook Haarlem haar eerste amateurtheater, betrokken en ingericht door de toneelsociëteit 'Leer zaam Vermaak'. De leden van het gezelschap behoor den tot de deftige middenstand met name dat deel dat door zijn dissenter-afkomst, doopsgezind of remon strant, overtuigd de zaak van de patriotten aanhing. Religieus gezien was men binnen deze kringen minder orthodox en geremd ten aanzien van culturele activitei ten. Financieel kon men zich het een en ander veroorlo ven (3). Adriaan Loosjes was reeds op 16-jarige leeftijd begon nen met een literair studentenclubje, dat voor een klein publiek van kennissen en verwanten eigen werk voor droeg. Voor de beste prestaties werden prijzen uitge reikt. Later werden ook toneelstukjes opgevoerd. Eerst nog zonder vrouwenrollen, zodat de jonge Loosjes de stukken moest omwerken; vervolgens, na de toetreding van Jan van Walré, mèt de medewerking van de dames. Het succes was zo groot, dat het gezelschapje uit de salons groeide. Gelijk elders ontstond de behoefte aan een eigen schouwburg. Het medebespelen van de in 1779 gebouwde schouwburg op het Plein werd niet overwogen. Alle activiteiten werden zorgvuldig afge schermd, zowel spelers als publiek uit eigen milieu ge selecteerd (4). Het was juist deze afscherming, die bij de overige bevolking achterdocht en wilde fantasieën deed ontstaan, hetgeen zelfs in een enkel geval tot een incident leidde (5). De Tempel der Deugd, Door het samengaan van de twee doopsgezinde ge- die leidt tot meenten en samenvoeging van de twee weeshuizen Vreugdeen Eer kwam het gebouw aan het Klein Heiligland leeg. Dank 74

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 76