niet-leden samengesteld, waarin enige beroepsmusici de amateurs versterkten. De beloning was gering en in natura; de afrekeningen vermeldden alleen de kosten van een anker wijn (38 liter) voor het orkest per toneel seizoen. Omstreeks 1810 bestond het orkest uit 16 a 17 leden, waaronder de als organist en componist bekende Albert Hemperius, die in het orkestje viool speelde, evenals de rector van het gymnasium Hendrik Waardenberg. Fluit, hobo, hoorn en fagot, met naast de viool strijkinstru menten als altviool, contrabas en cello, completeerden het ensemble. De muziek werd slechts in een enkel geval speciaal voor een uitvoering gecomponeerd door één van de leden van Leerzaam Vermaak, P. van Lee, die het 'Ganschje' van enige originele wijsjes voorzag. Overigens leende men van de bekende componisten, zoals Mozart, Grétry, Dittersdorf of Piccini of maakte men gebruik van een algemeen bekend melodietje. 't Is heden Feestdag, Op 4 mei 1810 vierde Leerzaam Vermaak zijn 25-jarig ja bestaan. Er werd een Feestspel opgevoerd, ontworpen door Jan van Walré, door Adriaan Loosjes in rijm ge bracht en door diens zoon Vincent van verzen voorzien. Bijna alle acterende leden gaven hun medewerking. Kostuums en attributen werden onder andere geleend van de Koninklijke Schouwburg te Amsterdam. Dank zij een vernuftige changeertechniek veranderde bij open doek het ene decor in het andere. Voor de muziek was uit Amsterdam de dirigent F.G. Hansen aangetrokken. Als het voordoek met de vertrouwde zinspreuk 'Dat steeds in ernst en boerterij 't Vermaaklijk nut ons kenmerk zij' opgaat, verplaatst het toneel de toeschou wer in een bos. De oude Lysis is er weer, dezelfde van het voorspel van 1785, Bauciszijn buurvrouw, Apollo en de Tijd om gezamenlijk terug te blikken op de afgelopen 25 jaar. Hierna verandert het decor en gaat het gezel schap in optocht naar de Tempel der Deugd. Zij voeren geschenken met zich en versieren na aankomst de Tem pel met guirlandes. Als ook een altaar is geplaatst, ver schijnt 'De Deugd' (Sandrina van Kaps). Het Treurspel- een wat vreemde verschijning in een feestspel - vertolkt door de andere ster van het gezelschap, Suzanne Ger- lings- van Walré, vergezeld door het Blijspel en Apollo, hand in hand met De Liefde, treden beurtelings naar voren. De toespraak van Apollo wordt beantwoord door Lysis (Jan van Walré). Een 'zachten donderslag', de Tempel der Deugd verdwijnt en de Tempel der Eer ver- 86

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 88