schijnt. Wanneer later Apollo een welluidend akkoord op zijn lier slaat, verandert de Tempel der Eer 'onder een zacht harmonisch muziek', eensklaps in de Tempel van Leerzaam Vermaak en volgt het slotwoord. De 'Tijd', een rol van Vincent Loosjes, richt zich tot het publiek en hoopt met velen 'Het volgend jubelfeest zal even glans- rijkzijn, en oog en hart verrukken'. Deze woorden zullen nimmer bewaarheid worden. De tijden werden slechter en de animo verdween. Alwatde Bijen hier, Het succesvolle optreden van Leerzaam Vermaak had uit Bloemen trekken ook inspirerend gewerkt op andere groepen binnen de Haarlemse bevolking. De leden van een liefhebberij toneelvereniging 'ter Spreuke voerende Harmonie' richtten in 1795 een nieuwe toneelzaal in. De Haarlemse chirurgijn Jan van Tekelenburg schreef voor de openingsvoorstelling een 'Naaspel', dat bij Van Brussel in druk verscheen met de uitdrukkelijke vermelding dat het gelegenheidsstukje alleen voor eigen gebruik be stemd was (14). Drie jaar daarvoor, in 1792, bereikte het stadsbestuur een verzoek van het Toneellievende Genootschap ter zinspreuk voerende 'Alwat de Bijen hier, uit keur van Bloemen trekken-Kan d'ieverige Jeugttot Nut en Voor deel strekken' om in Haarlem in de schouwburg of in een tent buiten de Grote Houtpoort vijf voorstellingen te mogen geven (15). Veel later, in 1812, prees P. van den Eijnde het optreden van een vereniging 'Kunstliefde', waarin Sannetje van Keulen, de echtgenote van de pa triottische advocaat-procureur Jan Willekes, uitblonk door haar gevoelig spel (16). Was dit het gezelschap, waarin de kleermakersdochter W. Cossee als eerste ac trice zou hebben opgetreden en dat door een Oranjege zinde schrijver de 'Bataafse Toneelclub' werd ge noemd? Met leedvermaak vermeldde dezelfde scribent, dat genoemde dame als 'juffrouw vadoek' of 'juffrouw van plijzier' haar leven had beëindigd (17). In het archief van Leerzaam Vermaak bevinden zich enige schetsen, waarvan niet na te gaan is of ze iets met eigen voorstellingen te doen hebben. Een kostuum- schets van Athalia, bestemd voor de gelijknamige Raci- ne-bewerking van J. Nomsz. Een rol beroemd door de vertolkster, de actrice met Europese vermaardheid, Jo hanna Wattier-Ziesenis (18). Deze leerlinge van de to neelvernieuwer Marten Corver trad op voor de Bona- partes. Napoleon noemde haar de grootste actrice van Europa. 87

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 89