Jaarverslag Historische Werkgroep Haerlem Een kalme omwenteling Na ruim anderhalf jaar onderzoek en voorbereiding werd op 26 maart de tentoonstelling 'Een Kalme Om wenteling, enkele aspecten van de geschiedenis van Haarlem en omgeving 1785-1813' in het Frans Hals museum geopend. Samen met de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland, het Frans Halsmuseum en het Haarlemse gemeentearchief was opnieuw een grote taak volbracht. Een groot aantal leden van onze werkgroep was intensief bij de realisatie van dit onder werp betrokken geweest: als deelnemers aan de studie groep, als auteurs van de opstellenbundel en als inrich ters van de tentoonstelling. Het uiteindelijke resultaat was tot 1 mei op het Prentenkabinet van het Frans Hals museum te zien. Daarmee was tevens een einde gekomen aan de samen werking met de scheidende museumdirecteur, de heer D.H. Couvée, die in de loop der jaren de werkgroep nauw met zijn educatieve afdeling verbonden had. Op die manier kon een aantal van onze studies in de Hallen gevisualiseerd worden. Ook Clara Brinkgreve, werk zaam op de educatieve afdeling, verliet dit jaar het mu seum. Vooral zij was het die vanuit het museum onze projecten begeleidde. Onze dank is groot voor de jaren lange samenwerking. De contacten met het museum zijn daarmee niet afgelopen. De nieuwe directeur, dr. D.P. Snoep, heeft reeds onze medewerking gevraagd voor toekomstige stadshistorische tentoonstellingen, terwijl de werkgroep dit jaar al betrokken werd bij de Haarlemmerhout- en Hofjestentoonstelling. Haarlemmerhout 400 jaar Evenals bij het Brinkmann-project (1981/82) kon ook ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Haar lemmerhout in 1984 een aantal auteurs gevonden wor den om samen voor een passende publikatie te zorgen. Drie leden van onze werkgroep maakten dit jaar deel uit van het zestallige auteurscollectief, om bijdragen te leveren over de buitenplaatsen, kroegen en logementen in en rond de Hout. De ongeschreven geschiedenis van deze onderwerpen vergde veel onderzoek, maar rond de jaarwisseling konden de lijvige manuscripten inge leverd worden. Op 5 mei 1984 zal het boek verschijnen en een gelijknamige tentoonstelling in de Vleeshal ge opend worden. Haarlemse hofjes Dit jaar benaderde de Stichting Haarlemse Hofjes de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland, het Frans Halsmuseum en het gemeentearchief om te ko- 97 BERT SLIGGERS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 99