werd opgepompt naar een groot reservoir (nog aanwe zig) op de 'berg'. De ganse dag was daar een man doende om te zorgen dat de vergaarbak gevuld bleef. Betimmeringen en stoffering van het huis werden gele verd door Ternisien Frres in de rue St. Honoré te Parijs. Zo'n half jaar waren zij op 'Duinlust' werkzaam. Om blijvend van een zorgvuldig onderhoud verzekerd te zijn werd terstond als vaste stoffeerder te werk gesteld W. Boers, later door zijn zoon C.P. Boers opgevolgd. Inmiddels was ook begonnen met de parkaanleg. Wat wij nu als de zogenaamde beneden-plaats kennen, aan de westzijde door de hoge voorduinen beschut, was tot die tijd nog grotendeels in gebruik als boomgaard, aardappelland en bouwland, restanten van de duinont ginning, die de landman Jan Gijsen Middelkoop daar in 1783 begon. Het terrein voor vermaak was beperkt. Op de met iepen begroeide walletjes, die de percelen teel- land omtuinden, groeiden in het voorjaar de morieljes met hun wafelachtige goudbruine oppervlak. Aan de overzijde van de Duinlustweg, toen nog Dood weg genoemd, die ter plaatse een ander beloop kreeg en voor het eerst met puin werd verhard, kwamen de bloemisterij en de moestuin te liggen, de hoofdtoegang gemarkeerd door een fraai gesmeed hek, verder geheel ommuurd, met druive-, perzik- en varenkassen, koude en broeibakken, een grote bloemenkas, vijgebomen, een kersenboomgaard en ananassenbakken. De tuin baas Strietman en later diens opvolgers, de corpulente baas Van Eek, altijd met sloof voor, en J.F. Clausing, die als laatste aan het hoofd der tuinlieden heeft gestaan, hadden heel wat voor hun verantwoording. Nu is alles in beslag genomen door bouwsels voor de beoefening van het paardrijden of wordt als loopplaats voor paarden en klein vee gebruikt. Met die parkaanleg was de vermaarde landschaps- en tuinarchitect C.E.A. Petzold uit Blasewitz bij Dresden belast. In ons land had hij reeds zijn sporen verdiend op onder meer 'Twickel' bij Delden en in Wassenaar op De Pauwhof'. Hij schrijft: 'Alsdann (1883) erhielt ich wieder einen Ruf nach Holland, für die Anlage von Duinlust bei Haarlem. Es war eine Neuanlage der Umgebung eines in den Dünen gelegenen, neuerbauten Landsitzes des Herrn David van der Vliet'. Na herhaalde besprekingen in Blasewitz, die mijn grootvader tijdens het verdere verloop van de jaren tachtig nog telkens voortzette, schiep Petzold hier met behoud van enkele oude boom groepen en laangedeelten en ondanks het ontbreken 13

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 15