van een waterpartij, die toch een belangrijke compo nent is van landscape-design, een bijzonder fraai ge heel met wijde percées vanuit het huis over glooiende gazons, verlevendigd door bedden met veelkleurige bloemen, met coniferen omzoomd en over een weide met rood-bont vee in een omlijsting van statige beuken. De bruine variëteit daarvan is wellicht iets te overvloe dig aanwezig. Op de hoge terrassen met tuinvazen en potten vol bloeiende planten op de balustrades en de trappen, werden bloemperken aangelegd, met witom rande klimop en buxushaagjes afgezet, 's Zomers ston den ertussen laurier-, oranje- en citroenbomen in kui pen. Niet zelden deed men goede bekenden oranjebloe sem cadeau. Wat niet werd weggeschonken of voor eigen gebruik behouden, mocht de tuinbaas verkopen voor 0,01 per knop, één van diens emolumenten. Vóór het huis lag een rond mozaïekperk van 10 m door snee met planten van verschillende bladkleur bezet. Noordelijk van de oranjerie werd tegen de duinhelling een halfronde bank gemetseld, die de Pompejaanse werd genoemd, vanwaar men uitzicht had op de ervoor gelegen rozentuin met op de achtergrond het huis. Terrassen, lanen en paden waren met schelpen verhard. Jaarlijks leverde J.Weber te Zandvoort acht wagens 'schulpen' voor in totaal 28,-. Om het huis en op de terrassen liepen pauwen, die als gevolg van de telkens door hen aangerichte vernielingen een ergernis waren voor de tuinlieden en hun vooral in de zomer handenvol werk gaven. Verspreid over de plaats, ook op het hoge duin, werden drie koepels gebouwd, priëlen en boshut ten van ongeschilde takken met boomschors betim merd, alle met riet gedekt. Ten einde van het naar het oosten gerichte uitzicht, het zogenaamde Fazanten stuk, thans in beslag genomen dooreen sporthal en een grote betegelde parkeerplaats, werd - door beplanting aan het oog onttrokken - een rolschaatsenbaantje aan gelegd met een verharding van macadam, dat per spoor uit Parijs was aangevoerd. Er naast verrees een houten kegelbaan, kort na de Tweede Wereldoorlog door onbe voegden afgevoerd. Tegen het duin bij het oranjehuis werd in de vorm van een minuscuul kasteeltje met rood glas in de venster openingen een donkere kamer gebouwd, waargemaak te fotografische opnamen werden ontwikkeld en afge drukt. Het brandbare goedje was te gevaarlijk om in huis te hebben. Onder langs de duinrand richting 'Kraantje Lek' lagen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 16