Limburg Stirum en de heer Van Spanje. Met vier gewe ren werden die dag 198 fazanten, 14 konijnen, 4 snippen en 2 hazen geschoten. 'sMiddags gebruikte de prins met zijn gastvrouw de thee op 'Duinlust' in de grote salon. Ten behoeve van het Nederlandse Rode Kruis, waarvan hij voorzitter was, ontving Z.K.H. een gift van 10.000,-, een voor die tijd enorm bedrag. Later stuur de hij de foto's, die in de grote salon een plaats kregen. Het jaar 1912 breekt aan. Mevrouw is dan 84 jaar. In de herfst begint de zwakte van de ouderdom zich te doen gevoelen. Na een bedlegerigheid van drie dagen sterft zij op 18 september in de vroege ochtend in haar kamer op de eerste verdieping in het centrum van het huis met uitzicht over 'Elswout', nu belemmerd door een daar niet passende ligusterhaag en opslag van iepen. Op die dag worden op 'Elswout' in de Kleine Vijver door de jachtopzieners R. de Jong en C. Hobo een mannetjes- en een wijfjesvisotter geschoten. Nog één maal is op dezelfde plek in 1922 door schrijver dezes een otter gezien. Evenals haar echtgenoot, die zij bijna 23 jaar had over leefd, wordt mevrouw Van der Vliet-Borski bijgezet in de familiekelder op Overveen. Na afloop staat op 'Duin- lust' een groot déjeuner aangericht. Haar heengaan be tekende het einde van een bijzonder tijdperk. Op de Algemene Begraafplaats te Bloemendaal, waarvoor zij nog bij haar leven de gronden aan de gemeente schonk, en waar ook zij thans rust, deed enkele jaren geleden een achterkleindochter uit piëteit en te harer gedachte nis een bank plaatsen. Na het overlijden van zijn moeder blijft Emil van der Vliet op 'Duinlust' wonen. De bestiering van de huishouding komt van 1920 af in handen van een Schotse notaris dochter, miss J.M. Wills, die voordien in dezelfde func tie werkzaam was op kasteel 'Heeze' z.z.o. van Eindho ven. Haar Victoriaanse levensstijl droeg ertoe bij, dat de 19e-eeuwse sfeer in en om het huis behouden bleef. Wel werd geleidelijk aan het personeelsbestand ingekrom pen. Als de heer Van der Vliet op 15 april 1939 74 jaar oud is overleden, is het met 'Duinlust' als particulier huis en buitenplaats gedaan. De huisknecht, de zes dienstboden en de drie verplegers (van Emil van der Vliet) worden op pensioen gesteld. Miss Wills vertrekt naar haar geboorteland. Op 24 oktober wordt de gehele inboedel ter plaatse geveild, waaronder een schilderij van Jacob de Wet (olieverf, doek 194 x 146 cm.), stille ven met dode zwaan en andere vogels, dat in de eetka- 19

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 21