Nog een enkele opmerking over de stal. De équipage van 'Duinlust' gold als één der voornaamste van de streek. De Zwitserse koetsier Christian Bergenthun, hier Bergentuin genoemd, voerde er de scepter, geas sisteerd door een eerste palfrenier - Van Wijk, die later aan de Zijlweg in Overveen een kruidenierswinkel dreef - en een tweede palfrenier met enkele stalknechten. Bergenthun was zeer bekwaam en vakkundig. Steeds reed hij het span op vier- en niet op kruisleidsels. Om de benen van de paarden warm te wrijven gebruikte hij brandewijn. Zijn stalboekje vermeldt aanmerkelijke hoeveelheden van dit geestrijk vocht! Hij durfde wel van zich af te spreken. Eens-de heer Van der Vliet was nog niet zolang tevoren overleden - ver scheen Christian, zoals elke morgen gebeurde, gekleed in livrei met hoge hoed, de zweep in de hand, bij me vrouw aan het ontbijt om orders voor die dag te halen. Toen deze een ogenblik aarzelde in de keuze van haar rijtuig, merkte hij op: 'Mevrouw, nu kunt u kiezen!', met de nadruk op en doelende op de omstandigheid, dat voordien de heer des huizes alles wat de stal betrof, placht te regelen. Een ander verhaal. Op zekere dag kwam mevrouw Van der Vliet op de gedachte haar koetsier opdracht te ge ven in Haarlem voor haar een boodschap te gaan doen. Gepikeerd wierp deze tegen, dat dat het werk was van 22 De duinwagen, fabrikant W.H. van Eek Zonen, Amsterdam, bouwjaar: ca. 1870, eigendom Staatsbosbeheer, 'Elswout', Overveen. Tweezits donkergroen geschilderd jachtrijtuig op ellipsveren zonder kap en lantaarns. Gescheiden zitplaatsen. Kussens van gecapitonneerd zwart leder. Bak met iets naar voren gebogen spatscherm met leidselgeleider, vier geweerhaken en enkele wildhaken. Zijwanden van gevlochten wilgetenen. Lage bodem ter vergemakkelijking van het instappen. Boven de wielen licht gebogen zwart geverfde spatschermen. Wielen met ijzeren wielbanden en collingspatent assen, evenals het draaistel en de veren afgebiesd in rode kleur. Achter: een hooggeplaatste bok met ervóór aan de rugleuning van de bak bevestigde leidselgeleider. Dit rijtuig

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 24