ventaris behorende voorwerpen, waaronder zweet- messen, kiezenvijlen, brandpan, dringers, liggerrollen, keelklos, muilkorf, Spaanse ruiter enz. Na het overlijden van mevrouw Van der Vliet in 1912 wordt een begin gemaakt met een bezuiniging op de staluitgaven. Het aantal paarden wordt tot vier terugge bracht, en in de eerste jaren van de wereldoorlog tot twee. In de laatste oorlogsjaren wordt het eigen span door maandpaarden vervangen. Overtollige palfre nierslivreien worden door de huisknecht opgedragen. In de garage aan de Zanderijvaart staan twee automo bielen van het merk Mercédes, zespersoons, met stra pontins face-a-la-route, donkergroen geschilderd en met een maximum snelheid van 85 km per uur. Als de auto steeds meer veld wint, wordt besloten de équipage af te schaffen. Op 6 april 1921 komt de laatste grote herenstal in de gemeente Bloemendaal onder de hamer. Rijtuigen die bij aanschaf in de 19e eeuw vaak duizenden guldens hadden gekost, gaan voor enkele tientallen guldens van de hand. Eén der grote 'berlijnen' met witte zijde gecapitonneerd, haalt juist een rijksdaal der en zal nog jaren daarna doelloos voor een groente winkeltje aan het Zandvoorterpad te Overveen staan tot weer en wind hun werk hadden verricht. Dan is het met het eigen gerij bijna gedaan; op 'Koningshof' blijven de paarden tot 1935 (koetsier G. van Meurs). Op 'Dui nouwe' te Bloemendaal aan de Parkweg houdt me vrouw J.E.Th, van Hoorn, geboren Schouwenburg nog geruime tijd langer haar span grote bruine kortstaarten (koetsier Van der Spek). In dit 'In Memoriam'voor'Duinlust' is gepoogd ertoe bij te dragen, dat zekere feiten en verhalen niet verdwijnen zonder sporen na te laten. De fotografie verleende daar bij op bescheiden schaal haar onmisbare hulp. Bij het omzien naar die verleden tijd, die soms zo veel aange namer en ongestoord leek, komt het Engelse rijmpje in de gedachten: The rich man in his castle The poor man at his gate, God made them high and lowly And ordered their estate. Ouderen bekruipt wellicht een gevoel van heimwee naar die voorbije perioden. Mais il y a un termeatout Van voornaam landhuis tot schoolgebouw geworden,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 26