Onze Lieve Vrouw van Haarlem Een 20e-eeuwse opleving van een oude devotie De oudste geschiedenis Zoals menig andere stad, telde ook Haarlem in de mid deleeuwen verschillende wonderdoende heiligenbeel den. De miraculeuze Mariabeelden waren daaronder de meest voorkomende. Minstens drie van dergelijke Ma riabeelden zijn er van Haarlem bekend. Een van die drie kennen we uit de kroniek over de Hollandse graven en Utrechtse bisschoppen van Jan van Leiden*1), in dit ver haal vertelt de chroniqueur over de schenking van een Mariabeeld door gravin Machteld, de moeder van Rooms-koning Willem II, aan het Haarlemse Karmelie tenklooster, niet lang na de stichting van het klooster in 1249. Volgens de overlevering zou Machteld dit beeld van Sophie van Brabant hebben gekregen, die het op haar beurt weer van haar moeder, de bekende heilige Elisabeth van Thüringen, zou hebben gekregen*2'. Da gelijks schijnen toen veel wonderen bij dit beeld te heb ben plaatsgevonden. Aangezien Jan van Leiden rond het midden van de 15e eeuw zijn intrede in dit Karmelie tenklooster heeft gedaan en er in 1476 prior werd, mag men zijn notitie over het beeld redelijk betrouwbaar achten. Het tweede miraculeuze Mariabeeld van Haarlem stond in de 16e eeuw in een kapelletje aan de overzijde van het Spaarne, in de buurt van de Langebrug. Een pastoor van de St. Bavo schreef in 1528 dat er in de kapel dage lijks mirakelen plaatsvonden*3'. Verder weten we niets van deze devotie. De kapel was reeds vóór 1560 afge broken. Nu herinnert alleen de naam Lieve Vrouwe Gracht er nog aan. Over het derde miraculeuze Maria beeld weten we aanzienlijk meer. Dit beeld bevindt zich nog steeds te Haarlem. Het wordt er bovendien nog immer onder de titel 'Onze Lieve Vrouw van Haarlem' vereerd'4'. De oudste vermelding van Onze Lieve Vrouw van Haar lem is van 1505. Het betreft een aantekening die achter in een gedrukt Rituale Romanum uit 1625 is bijgeschre ven'5'. Er wordt daarin vermeld hoeop2juni 1505Adria- nus van Appeltern, een Utrechtse wijbisschop (Haarlem was toen in het bisdom Utrecht gelegen; er bestonden toen speciale bisschoppen voor dergelijke plechtighe den), het beeld van Onze Lieve Vrouw van Haarlem wijdde en aan een ieder die rouwmoedig vijf weesge groeten bij het beeld zou bidden, veertig dagen aflaat schonk'6'. Het Mariabeeld was in dat jaar in de kerk geplaatst van het Haarlemse begijnhof, dat was gelegen tussen de Jansstraat en de Bakenessergracht. Een van de latere schrijvers over deze Maria, kapelaan 26 P.J. MARGRY

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 28