Ex voto's Daarnaast was er door J.F. Nuijens een prent van Onze Lieve Vrouw van Haarlem gemaakt. Hoewel kapelaan Van Kersbergen meende dat dit goed als devotieprentje zou kunnen dienen, is het nooit zo ver gekomen. On danks alle pogingen van Van Kersbergen is de verering niet tot een erg grote omvang gekomen. Evenmin had kapelaan A.W.J. Lühn in de jaren twintig daarmee veel succes. Nergens kan men in het parochiememoriaal ook maar één aantekening vinden waaruit een toename van de devotie zou kunnen blijken. Wel zorgde Lühn ervoor dat de kapel in 1923 werd gemoderniseerd: een nieuwe beschildering en betere kerkbanken'28'. Dat de devotie tegen het einde van de 19e eeuw sterker begon te worden, blijkt ook uit de ex voto's, de dank- gaven, die door vereerders aan het Mariabeeld werden geschonken. Het beeld was geheel omhangen met ro zenkransen, kettingen, juwelen, gouden sieraden en zilverwerk. Verder waren moeder en kind getooid met scepters en kronen. Het waren geschenken van gelovi gen die meenden een gunst of een 'wonder' via deze Maria te hebben verkregen of die hiermee juist iets dergelijks trachtten te bewerkstelligen. De grote zilve ren halve maan - het bekende Mariasymbool, ontleend aan de Apocalyps'29' - die toen nog aan de voeten van Maria stond, is naar men zegt geheel gemaakt uit omge smolten oudere ex voto's. Misschien uit de oude dank geschenken, zoals Ferrieri die in 1843 in zijn oprich tingsoorkonde noemde. 33 Ex voto s, aan Onze Lieve Vrouw van Haarlem geschonken, 19e/begin 20e eeuw. Foto P.J. Margry.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 35