ren werden vernieuwd en aangevuld, de hardstenen trap werd hersteld, evenals de geornamenteerde smeedijzeren leuning. Het balken- en stucplafond werd geheel vernieuwd. Overigens zijn van het oude inte rieur, maar ook van het exterieur, vele tientallen foto's gemaakt en bewaard. Het nieuwe gebouw Tot eind 1981 had de ABN de beide panden Zijlstraat 76 en 70-74 in gebruik. Tezamen hadden zij een bebouwde oppervlakte van 1632 m2. De netto werkoppervlakte, verdeeld over meerdere verdiepingen, bedroeg 1790 m2. Er werkten circa 180 mensen. Het nieuwe gebouw, alleen Zijlstraat 70-74, heeft een bruto bebouwd oppervlak van 1256 m2, de netto werk oppervlakte bedraagt thans 2340 m2 voor circa 230 mensen. Uit deze cijfers blijkt dat .op een kleinere be bouwde oppervlakte een belangrijk grotere werkopper vlakte werd verkregen. Anders gezegd: het oude com plex moest door de aanwezigheid van vele gangen, trappen, enzovoort zó onefficiënt worden gebruikt, dat daardoor honderden vierkante meters ongebruikt bleven. De 'achtertuin', begrensd door het gebouw van de ABN, het Stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof, de Apo stolische Kerk aan de Jacobijnestraat en de Nobel- straat, is iets kleiner geworden. Van dit terrein zijn alle obstakels, zoals schuurtjes, garages, muren en schut tingen, verwijderd. Aanvankelijk is van gemeentelijke kant de suggestie gedaan tussen de Nobelstraat en het Prinsenhof een voetgangsverbinding te creëren, onge veer te plaatse van de voormalige Beek. De mogelijk heid een verbinding met het Prinsenhof te maken raakte echter geheel van de baan door een grondruil op ver zoek van de Apostolische Kerk, waardoor het kerkge bouw kon worden uitgebreid. Bovendien werd door de gemeente de vervanging ver langd van de directeurswoning, die in het postkantoor was ondergebracht en verloren ging. Nu is op oude kaarten te zien dat aan de Nobelstraat eertijds wonin gen hebben gestaan. Het lag dus voor de hand de ge vraagde woning daar te bouwen, en wel zodanig, dat het achterterrein gemakkelijk bereikbaar zou blijven. Technische De technische consequenties van het besluit om de verwikkelingen gevels te behouden waren enorm. Zo'n twee jaar lang zijn de gevels, die als een kaartenhuis overeind bleven, 92

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 94