mem landbouwer in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude.60' Toen deze landbouwer op 7 maart 1908 over leed zette zijn weduwe Agatha Lommerse het boerenbe drijf voort, totdat zij in 1927 overleed en de boerderij met ruim 14 ha land naliet aan haar kinderen Petrus Er- nestus Josephus Horstman en Johanna Catharina Horstman, gehuwd met Mattheus Beelen.62 Toen Anna Theodora de Boer, weduwe van de inmiddels overleden Petrus Ernestus Josephus Horstman, haar aandeel in 1934 verkocht aan Mattheus Beelen was het gehele be drijf weer in één hand.63' Het boerenbedrijf is als bedrijf opgehouden te bestaan, toen in het begin van de zestiger jaren de landerijen wer den onteigend in verband met de nieuwbouw van Schalk wijk. De boerderij met zijn bijgebouwen staat er nog steeds, alhoewel de voorgevel onlangs aanzienlijk is ge wijzigd. Slotwoord Het Buurtje van Schalkwijk kan als een tijdelijk ver schijnsel worden beschouwd, als een nederzetting op een klein stukje grond binnen Schalkwijk, die haar hoogte punt beleefde in de jaren tussen 1930 en 1950. Toen in 1957 het werkvoorzieningsschap Zuid-Kennemerland aan de Noord-Schalkwijkerweg nr. 155 was gebouwd en er ook inmiddels een aantal landerijen door de gemeente waren onteigend, verdween het besloten karakter van Het Buurtje. Alhoewel het merendeel van de huizen pas in de twintig ste eeuw is gebouwd, is het karakteristieke van Het Buur tje goeddeels verdwenen, zeker anno 1985. Er is de laat ste jaren vrij veel nieuw gebouwd of herbouwd; enkele bungalows staan nu aan het Spaarne, afgewisseld met fragmenten van de vroegere bebouwing. De boerderij 99 De boerderij Hoevevreugd annex woonhuis met wagenschuur aan de Noord-Schalkwijkerweg 167/ 169. De houten wagenschuur werd in 1913 door Bertus Hoen derdos bijgebouwd in opdracht van P.J. Horstman. (Foto J.S. van Straten, 1966)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 101