jhr. mr. c.c. van De ontwapening van de Grote Kerk en de valkenburg f rouwborden in de kloostergangen op het stadhuis Jhr.mr. C.C. van Valkenburg, oud-voorzitter en erelid van onze vereniging, liet bij zijn overlijden in 1984 een bijna voltooid manuscript achter over de rouwborden in de kloostergangen en hun voorgeschiedenis. Dit artikel is door drs. J.J. Temminck voor publikatie gereed ge maakt. Op de 17de- en i8de-eeuwse Hollandse schilderijen met kerkinterieurs ziet men aan de muren en tussen de pilaren meestal vele rouwborden hangen. In de oudste - 16de- en i7de-eeuwse - vorm zijn het meestal ruitvormige borden waarop het wapen is geschilderd met de overlijdensda tum van een in die kerk begravene. De borden worden geleidelijk groter en krijgen de vorm van een rouwkas: een groot, overhuifd zwart bord met aan spijkers opgehangen het wapen van de overledene en aan beide zijden veelal vergezeld van diens vier of acht, soms zelfs zestien kwartieren. De helm, dekkleden en eventuele schildhouders zijn dikwijls fraai gebeeld houwd. Enkele personalia van de overledene plegen op het bord te zijn geschilderd en de kwartier wapentjes zijn meestal van namen voorzien. Wat Haarlem betreft is er een handschrift bewaard geble ven dat een opsomming geeft van de in 1755 in de Grote Kerk hangende wapenborden.1' Deze datering is afgeleid van het jongst vermelde wapenbord, dat van mr. Coen- raad van Schuylenburch, overleden op 11 november t754. Uit dit manuscript blijkt dat in het midden van de 18de eeuw in de Grote Kerk 250 rouwborden hingen. Tot 1795, het jaar waarin alle wapens uit de kerk werden ver wijderd, zijn er nog 53 bijgekomen, als laatste dat van mr. Antonis Slicher, die op 14 juli ^94 in de noorder trans van de Grote Kerk werd begraven. Als bijlage I vol gen deze 53 namen, die via de begraaf registers gemakke lijk waren terug te vinden, omdat in elk voorkomend ge val voor het hangen van het wapen f 50,- werd verant woord.2' Wij kunnen dus aannemen dat in 1795 ruim 300 wapenborden in de Grote Kerk aanwezig waren. 103

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 105