Het eerste punt leverde weinig moeilijkheden op, want in de boedelinventaris, opgemaakt na het overlijden van mr. C.C. van Valkenburg op 26 januari 1847, werd ver meld: Eenige familiewapenborden, zamen gewaardeerd op f25,-.6) Het lijkt waarschijnlijk dat hij deze wapen borden al in 1795 heeft gered, want zoals zal blijken be hoorden ze aan zijn voorvaderen. Nadat in hetzelfde huis in de Smedestraat in 1870 zijn 86- jarige weduwe Charlotte Jacoba barones van Heeckeren van de Wiersse was gestorven, werd de gezamenlijke in boedel opnieuw getaxeerd. Op de zolder lagen nog steeds eenige geschilderde familie wapenborden en deze werden thans tezamen op ƒ3,- gewaardeerd, terwijl negen por tretten in olieverf op de zolder op ƒ50,- werden geta xeerd. Op een bovenachterkamer trof men een portret door Verspronck aan en negentig wapenborden, alles bij een getaxeerd op /40,-.7) Bij de verkoop van de inboedel ten sterfhuize op 28 okto ber 1870 werd onder nummer 15 geveild Eene zeldzame verzameling familiewapens met attributen, 13 stuks, en één met defecte stukken, welke in één koop zullen geveild worden en onder nummer 16 eene verzameling wapen borden, ruim 70 (lees 90) stuks f 'Enkele' inwoners van Haarlem vreesden dat de wapen borden naar het buitenland zouden worden verkocht en verenigden zich om te proberen de borden voor Haarlem te behouden. De poging lukte, de wapenborden werden voor 223,-9) aangekocht, aanmerkelijk meer dan bij de notariële schatting. De borden werden gerestaureerd en tenslotte aan de gemeente aangeboden met het verzoek om ze te plaatsen op de grote zaal van het stadhuis.10' Het merkwaardige is dat in de aanbiedingsbrief èn in de Raadsstukken er steeds sprake is van 18 in plaats van 14 wapenborden. Had men er langs andere weg nog eens 4 verworven? In de inventaris van het Stedelijk Museum uit 1894 worden alleen 14 grote en 86 kleine wapenbor den opgesomd.11' Een nauwkeurige opsomming van de tot deze schenking behorende wapenborden gaf meer problemen. Gelukkig hadden J.D.G. en J.G. van Epen er in 1887 al een op somming van gegeven.12' Met weglating van de beschrij ving van de wapens moge ik mededelen wat zij hebben gepubliceerd, want dank zij hun gegevens was het moge lijk te komen tot een reconstructie van de wapenborden. 107

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 109