DR-S. J.B. UITTENHOUT DRS. J.M. POLDERMANS DRS. L.J.H. VROOM Een monument herboren Een (bouw-)historisch/archeologisch verslag van de restauratie van het monument Kleine Houtstraat 41a te Haarlem Het is zo langzamerhand traditie geworden in het jaar boek Haerlem verslag te doen van de in dat jaar uitge voerde restauraties. Het is daarbij gebruikelijk de bouw geschiedenis van het pand en de geschiedenis van zijn ei genaren en bewoners te combineren. Al lang bestond de wens eens een afgerond verslag te kunnen maken van een restauratie waarbij ook de stads- archeoloog nauw betrokken was. Een archiefonderzoek levert gegevens op over de vroegere eigenaren en bewo ners en een bouwsporen-onderzoek in het pand gegevens over de bouwgeschiedenis. Het bodemarchief kan aan vullende en vaak geheel nieuwe informatie geven over de geschiedenis van een huis en zijn bewoners. Bovendien bevat het bodemarchief gegevens die in de tijd veel verder terug gaan dan de geschreven bronnen. Daarnaast is een verslag van de restauratie zelf, van de planvorming, de achterliggende gedachte, de wijze van restaureren en de gang van zaken tijdens de uitvoering op zich ook weer een bijdrage tot een stukje geschiedschrij ving. Al deze gegevens tezamen vormen zo een uitvoerige documentatie over het heden en verleden van een ge bouw. De mogelijkheid (bouw-)historisch en archeolo gisch onderzoek te combineren deed zich voor bij de res tauratie van het monument Kleine Houtstraat 41a, waar de werkzaamheden op de voet gevolgd konden worden. De auteurs van het verslag van de restauratie en van het historisch onderzoek, drs. J.B. Uittenhout en drs. L.J.H. Vroom, zijn beiden kunsthistorici met specialisa tie bouwhistorie, maar bovendien de huidige eigenaars/ bewoners van Kleine Houtstraat 41a. 'Het huis van on der af bekeken' is van de hand van de stadsarcheoloog, drs. J.M. Poldermans. HET HUIS EN DE RESTAURATIE Het officieel als monument geregistreerde pand Kleine Houtstraat 41a bestaat uit drie bouwdelen: 1. het woon-winkelhuis aan de Kleine Houtstraat met "5

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 117