Er bestaat van dit boekje ook een identieke uitgave met alleen een ander titelblad en een extra pagina met een 'Berigt' van 'de uitgevers'. De titel van deze uitgave luidt Wegwijzer in Haarlems omstreken. Deze is ook uitgege ven 'Te Haarlem bij de Erven F. Bohn' maar nu zonder jaartal. In het 'Berigt' delen de uitgevers mee dat de au teur zich weliswaar richt tot ingezetenen van Rotterdam e.o., maar dat ook Amsterdammers 'en andere vreemde lingen' er profijt van kunnen trekken. Eerste vertoef den hout. Men komt met den eersten spoortrein, die des morgens ten 7 uur van Rotterdam vertrekt, omstreeks half tien te Haarlem: daar neemt men plaats in den omnibus, en rijdt daarmede naar het Wapen van Amsterdam of, eenige huizen verder, naar het Heeren Logement, beiden gele gen in den Hout. Aldaar ontbijt men onder het fraai ge boomte, en geniet het gezigt op de Hertebaan, het Socie- teits-gebouw en wandeldreven, en, na verloop van een uur, begint men zijne wandeling door den Hout; een heerlijk bosch, wel niet zoo uitgestrekt als dat van den Haag, maar fraaijer aangelegd, met bevalliger partijen, schier aan alle zijden omringd van buitenverblijven, en doorsneden, zoo wel met kronkelende voetpaden als breede lanen, onder welke laatsten vooral de overoude Spanjaards-laan uitmunt, welke de zuidelijkste van den zoogenaamden Ouden-Hout is, en van waar men onmid dellijk den Nieuwen-Hout intreedt. Hier zal men getrof fen worden door een fraai gezigt op het scheeprijk Spaar- ne, ten oosten, en door het vorstelijk Pavilioen, ten noor den. Achter dit paleis bevindt zich nog een klein bosch, dat eene aangename wandeling oplevert. Van daar komt men weder op de Groote Dreef die naar het logement te rug leidt. Om het stuiven dezer breede rij laan te voorko men, heeft men, tegenover het Wapen van Amsterdam, eene pomp gezet, doch waarvan weinig gebruik schijnt gemaakt te worden. Ik acht dat het nu drie uren en dus etenstijd is.Heeft men daarmede ten vijf ure gedaan, dan raad ik het gezelschap nogmaals den Ouden-Hout door te wandelen, om, aan de regterzijde, den Haagschen-straatweg te bereiken, en verder naar het posthuis te wandelen, om aldaar thee te gaan drinken. Men zal zich de wandeling derwaarts niet beklagen, eensdeels wegens de fraaije buitenverblijven die langs den weg liggen, en die, vooral onder Berkenro de, zulke schoone gezigten opleveren, anderdeels om de 10

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 12