In overleg met monumentenzorg werd besloten de gehele constructie te vervangen. Met een deel van het dak al open moest naarstig worden gezocht naar sparren. Zo'n zeventig stuks waren nodig, die uiteindelijk in de omge ving van Nunspeet werden gevonden. Om het oorspron kelijk aanzien van de kap zo veel mogelijk te handhaven werd voor rondhout gekozen. De dakvlakken zouden be schoten worden met de isolatie aan de buitenzijde, zodat de constructie binnen in het zicht bleef. De kap werd gedekt met nieuwe pannen naar oud-Hol lands model. De oude pannen waren zo broos en ver weerd dat ze niet voor hergebruik in aanmerking kwa men. Van de vier spanten werden er twee teruggeplaatst, die met de telmerken twee en drie. Door stukken van de andere twee te gebruiken konden ze gerepareerd worden. De twee spanten zijn op de huidige overloop in het zicht gehouden. Aan de telmerken is af te leiden dat er ooit vier hebben gestaan. Toen eenmaal het dak vernieuwd was en het hemelwater weer de gebruikelijke weg aflegde via goten en afvoeren kon voor de volgende fase van de restauratie een plan ning worden gemaakt. Nadere inspectie van vloeren en voor- en achtergevel toonde aan dat de tweede fase zeer ingrijpend zou wor den. De voor- en achtergevel zouden grondig aangepakt worden en de indeling van het huis drastisch gewijzigd. Ook de aangebouwde keuken op de binnenplaats zou worden gesloopt. Het was al snel duidelijk dat voor een goede gang van zaken wonen in het pand de eerste tijd niet meer tot de mogelijkheden zou behoren. Gelukkig konden we tijdelijk naar familie uitwijken. Op 4 april 1982 verhuisden we met de hele inboedel naar het landgoed Groot-Bent velt te Bentveld. Registreren van gebreken In de maanden die volgden staken we alle beschikbare en bouwsporen tijd in ons huis. De totale ontluistering van het monu ment werd ingezet. Vloeren werden gesloopt, wanden kaalgebikt en de binnenbetimmering verwijderd. Aange zien onder de balklagen van beide verdiepingen tijdens de 19de eeuw stucplafonds waren aangebracht, werden de balken van bovenaf geïnspecteerd. De tweede tegenslag betrof de balklaag boven de woon kamer op de eerste verdieping. Een balk bleek in het ver leden vervangen door een ongeschaafde badding en van twee balken waren de koppen verrot. Om dit te kunnen herstellen moest het stucplafond worden opgeofferd. In eerste instantie werden de ornamenten zorgvuldig verwij- 120

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 122