Daar de begane grond een ongedeelde woonruimte zou worden diende de in de 18de eeuw aangebrachte gang te verdwijnen. Toen het stucplafond hier was verwijderd bleek echter dat de balkkoppen van de eiken balken aan die zijde van het huis niet in de zijmuur lagen. Aan de uit einden van de balken was evenwel duidelijk zichtbaar dat er oorspronkelijk wel van oplegging sprake was geweest. Nu waren de balkeinden geklampt en vormde de gang muur de belangrijkste ondersteuning. Ter hoogte van de balklaag kraagde de zijmuur naar binnen en ging vanaf de verdiepingshoogte op normale wijze verder naar bo ven. Hoe deze situatie is ontstaan is niet duidelijk gewor den. Wel is duidelijk geworden dat tijdens de 19de eeuw in het voorhuis - de winkelruimte - een doorbraak is gemaakt naar de belending, nr. 41, die later weer is gedicht. Daar bestond de scheimuur uit witte kalkzandsteen met daar boven een zware houten onderslagbalk, waaraan de balklaag verankerd was. Tegenover de trap naar de eerste verdieping zat in de zijmuur een kastopening met een houten achterschot. Ook dit bleek een oude doorgang naar de belending, die later met een kast is dichtgezet. Deze kast werd verwijderd en het ontstane gat dichtge metseld. Over de volle lengte werd een nieuwe zijmuur opgetrok ken zodat de balken weer een goede oplegging kregen. Bovendien was dit een goede gelegenheid om - althans op de begane grond - beide panden bouwtechnisch enigszins van elkaar te scheiden. De tot dusver uitgevoerde werkzaamheden vonden plaats in overleg met monumentenzorg en hadden voornamelijk ten doel de bouwhistorische gegevens en bouwtechnische mankementen te registreren. Zo langzaam aan moest evenwel met het grotere werk begonnen worden. De af spraken daarover met de aannemer waren al geruime tijd tevoren vastgelegd, maar de aangevraagde bouwvergun ning was nog steeds niet afgegeven. Vooruitlopend op de restauratie van de voorgevel in de toekomst werd toch vast de voordeur op de rooilijn ge plaatst. Daardoor verdween de portiek, die door passe rende horecabezoekers steeds vaker als openbaar toilet werd gebruikt. Kort daarop kwam de vereiste bouwver gunning en kon de aannemer officieel van start gaan. Achtergevel Het huis was inmiddels veranderd in een ruïne. Bij bin- 123

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 125