terugkeren. De slaapkamer was klaar, de badkamer en de helft van de woonkamer. De geplande woonkeuken op de eerste verdieping verkeerde nog in het ruwbouw- stadium, maar de oude keuken op de binnenplaats, die inmiddels los stond van het woonhuis, was nog wel als zodanig te gebruiken. Pas na een jaar was de nieuwe keu ken gereed en kon de oude - inmiddels tot bouwval ver worden - keuken op de binnenplaats gesloopt worden. Voorgevel Tot dan toe was alleen subsidie toegekend op de aan het dak verwerkte bouwmaterialen. Het overige was geheel op eigen kosten uitgevoerd. Er was wel een subsidiever zoek ingediend voor de restauratie van de voor- en ach tergevel en bijkomende werkzaamheden, maar dat was afgewezen op grond van het ontbreken van voldoende fi nanciële middelen bij het rijk. Het restauratieplan was evenwel in grote lijnen akkoord, zodat - op eigen kos ten - wel vast begonnen was. Het bouwkundig onderzoek had intussen aangetoond dat het met de voorgevel niet best gesteld was. Al bij het op meten in 1981 stond de geveltop zo te wiebelen dat deze toen al in een korset van stalen steigerpij pen was veran kerd. In april 1983 werd het verzoek om subsidie herhaald, waaraan de volgende passage is ontleend: de restauratie van de voorgevel wordt door ons dringend noodzakelijk geacht. Deze gevel is over de volle lengte van de zijmuren losgescheurd. Het kozijnhout op alle ni- veau's is ernstig aangetast, evenals het metselwerk op be paalde plaatsen. De gehele bovenbouw rust op een bouw kundig gezien zeer zwakke constructie, die door het aan brengen van een laat ujde-eeuwse winkelpui is ontstaan. In augustus daarop - omstreeks het tijdstip waarop wij in het pand terugkeerden - kwam het antwoord van de mi nister dat wederom geen uitzicht bood op een mogelijke subsidietoezegging. Het gevolg was dat aan noodherstel van de gevel werd gedacht en enig provisorisch reparatie- werk. Daarom verdween in november de voorgevel in de steigers. Het zag er naar uit dat de restauratie voorlopig niet voltooid zou kunnen worden. Groot was dan ook de verrassing toen een paar maanden later, in december, het bericht kwam dat alsnog subsidie werd verleend. We konden toen serieus over restauratie van de voorgevel gaan nadenken. Voorafgaand aan het definitieve restauratievoorstel werd de i8de-eeuwse gevel aan een nauwgezet onderzoek on- 130

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 132