M de argumenten een rol hebben gespeeld. De laatste jaren vielen regelmatig stukken van dit pleisterwerk naar bene den. Begin jaren zeventig heeft de brandweer eens inge grepen toen grote stukken van de top naar beneden dreig den te komen. Om later niet voor verrassingen te komen staan werd nu het resterende pleisterwerk verwijderd. Hierdoor kwam een aantal interessante zaken aan het licht. Nauwkeurig opmeten had al aangetoond dat de gevel a- symmetrisch was. Aan de linkerzijde ontbrak over de volle hoogte een strook metselwerk van ongeveer tien centimeter breed. Déze strook, waarvan de breedte over eenkwam met een kop van de steen waarmee de gevel was opgemetseld, moet omstreeks 1880 verdwenen zijn. Ge lijktijdig met de doorlopende winkelpui werd ook de voorgevel van het huurpand - nr. 41 - vernieuwd. Om houvast te krijgen aan de gemeenschappelijke zijmuur werd domweg een strook van de klokgevel afgehakt. Ter hoogte van de eerste verdieping werden in de zijpe nanten klezoren in de koppenlaag aangetroffen. Dit is ty perend voor het metselverband in de 17de eeuw. Rechts werd de koppenlaag, zoals het hoort, afgesloten door een klezoor en een kop. In de linkerpenant waren de klezoren nog aanwezig, zij het dat ze door de ontbrekende kop (de bewuste afgehakte 10 cm) nu de zijbegrenzing van de ge vel vormden. Het voegwerk op deze hoogte vertoonde een dagstreep en op het metselwerk waren hier en daar nog sporen van een rood-bruine verflaag zichtbaar. De middenpenant week af in kleur, metselverband en afmetingen van de stenen. Alleen de onderste negen lagen bestonden nog uit het oorspronkelijke i7de-eeuwse metselwerk. De vensters van de eerste verdieping waren in verhouding veel te groot van afmeting en zijn waarschijnlijk aan het eind van de 19de eeuw aangebracht, gelijk met het stuc- plafond van de eerste verdieping. Mogelijk zijn het T- vormig ingedeelde ramen geweest, hoewel de sporen van een middenroede niet zijn teruggevonden. De stijlen van de kozijnen waren naar onderen toe verlengd of aange- heeld. Oorspronkelijk zullen twee kortere vensters op deze plaats gezeten hebben, die ook smaller waren, aangezien het metselwerk in de zijpenanten langs de kozijnstijlen afgehakt was. Dit gedeelte van de gevel stond 'op de vlucht', hetgeen in Na het ontpleisteren van de voor gevel werden het aantal steenla gen, de aangetroffen metselver- banden en verstoringen opgeme ten en in tekening gebracht tek: M.A. van Bleek 132

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 134