-Hf i-Hf de 17de eeuw gebruikelijk was. Gezien de aangetroffen sporen in het metselwerk mag worden verondersteld dat de gevel oorspronkelijk een trapgevel is geweest, die te gen het einde van de 18de eeuw de trap verloor, toen de top klokvormig werd vernieuwd. Het metselwerk van de top vertoonde vanaf de vensters van de eerste verdieping een eigenaardigheid. Aan de rechterzijde was de drieklezoor in de strekkenlaag - type rend voor het i8de-eeuwse metselverband - gereduceerd tot de breedte van een kop en de laatste kop in de kop- penlaag tot een klezoor. Met andere woorden: met het wijzigen van de trapgevel in een klokgevel kwam de met selaar van toen niet uit met het metselverband. Aan de linkerzijde was het verband wel op de juiste wijze gemet seld. Overigens was het metselwerk in keurig kruisver band uitgevoerd. Het venster in de top had een geprofileerde vensterbank en een schuifraam waarvan de oorspronkelijke roedever deling verdwenen was. Dat was vervangen door een zoge naamd T-raam. Deze wijziging moet hebben plaatsge vonden in dezelfde tijd dat de vensters van de eerste ver dieping werden vergroot. Het metselverband langs de stijlen sloot keurig aan zodat dit venster in de bouwtijd van de klokgevel gedateerd kon worden. Een sierlijk gebogen houten kroonlijst, met lood afgedekt, vormde de gevelbeëindiging. Zoals al gezegd vertoonde de voorgevel tal van gebreken. Het werd al spoedig duidelijk dat niet alleen de begane grond - de gehalveerde winkelpui - maar ook de eerste verdieping herbouwd zou moeten worden. Aanvankelijk werd gestreefd naar het behoud van de i8de-eeuwse top, maar dit bleek niet haalbaar. Het zoldervenster diende in zijn geheel vervangen te worden en het metselwerk ver toonde tal van gescheurde en verweerde plaatsen. Uitein delijk werd toch maar aan totale herbouw de voorkeur gegeven. Het geheel werd nauwkeurig opgemeten en het aantal steenlagen en de metsel verbanden in tekening gebracht. Van de vorm van de klok werden mallen gemaakt. De profilering van de vensterbank van het zoldervenster werd eveneens op tekening vastgelegd. Omdat de top van de gevel in de aangetroffen afmetingen zou worden herbouwd diende het bestaande zolderkozijn als uitgangspunt voor de maatvoering en indeling van de overige kozijnen. Restauratievoorstel voor de voor gevel. Het metselwerk werd ge heel vervangen. De gevel werd binnen de oorspronkelijke afme tingen opnieuw ingedeeld en de ramen van een passende roede verdeling voorzien tek: M.A. van Bleek c -.ÜS 133

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 135