1 r I-u i in De begane grond kreeg weer het aanzien van een woon huis met een voordeur met bovenlicht en een venster waarvan de afmeting en indeling voortvloeiden uit de maatvoering van het zoldervenster. Gezien de hoogte en geringe breedte van de gevel werd een puilij st aange bracht als horizontaal accent. De oude kroonlijst moest worden vernieuwd en werd exact gekopieerd. De oorspronkelijke rollaag, die in de len gedemonteerd was, kon opnieuw worden aange bracht. De a-symmetrie in het metselverband werd gehandhaafd. De ontbrekende tien centimeter aan de linkerzijde bleef dus ontbreken. De gehele gevel kwam 'op vlucht' te staan, aangezien het hier oorspronkelijk een iyde-eeuw- se gevel betrof. De restauratie van de voorgevel vond plaats in de zomer van 1984. De grootste tegenvaller was de slechte kwaliteit van het bestaande metselwerk. Slechts een zeer gering aantal afkomende stenen kwam voor hergebruik in aan merking. Maar ook hier bood het verval elders in de stad weer uitkomst. Het bericht dat op 23 mei in de Morinne- steeg een pand spontaan in elkaar was gezakt kwam op het juiste moment. Temeer daar de stenen van deze ruïne qua kleur en afmeting precies goed bleken te zijn. Geluk kig konden de stenen worden overgenomen, voordat ze anders met het overige puin ter ophoging van straten en sportvelden zouden zijn afgevoerd. In de plint - links van de voordeur - vermeldt het jaartal 1984 het tijdstip van herstel. Met het voltooien van de voorgevel werd een belangrijke fase van de restauratie afgesloten. Alleen inwendig moest nu nog het een en ander afgewerkt worden. Dat vergde al met al toch nog een klein jaar, zodat in totaal gedurende een periode van vier jaar aan het herstel van dit monu ment werd gewerkt, waarbij heel bewust werd gekozen voor de gevolgde procedure en wijze van restaureren. De bouwgeschiedenis is nog steeds aan de gevels af te lezen en door de traditionele wijze van bouwen kon op deze plaats in de Haarlemse binnenstad iets van het oude bouwambacht herleven. HET HUIS VAN ONDER AF BEKEKEN Het archeologisch onderzoek in de Kleine Houtstraat 41a en Gravinnesteeg 1 heeft niet alleen gegevens opgeleverd waardoor de bewoningsgeschiedenis van beide panden geïllustreerd wordt, maar droeg daarnaast een steentje Situatietekening HOUTStRAA 134

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 136