rr kunstmatige karakter, kleizoden, duidelijk waarneem baar. De opbouw en samenstelling van deze lagen wees op de mogelijkheid dat de voet van een (Spaarne)dijk was aan gesneden. Het onderzoek aan deze veronderstelde dijk- voet, dat gezien de omstandigheden beperkt was, leverde geen vondsten op. Schervenmateriaal uit bovenliggende lagen wees echter op een datering van eind 13de of begin 14de eeuw of vroeger. Bij het onderzoek van deze moge lijke dijkvoet kwamen, voorzover dat gegeven de om standigheden mogelijk was, geen vondsten te voorschijn, waardoor aan de hand van het schervenmateriaal uit de bovenliggende lagen aan een datering van minimaal eind 13de of begin 14de eeuw, maar waarschijnlijk ouder, ge dacht moet worden. Het niet-stratigrafisch verzamelde vondstmateriaal bestond uit fragmenten van blauwgrijs en rood-inheems aardewerk, steengoed en wat post-mid- deleeuws schervenmateriaal. Slechts een bijzondere een orige kookkan werd volledig intact opgegraven uit een diepte van 25 centimeter boven nap. Het bleek een in het tweede kwart van de 14de eeuw vervaardigd mogelijk Haarlems exemplaar te zijn. Er werden voorts fragmen ten van Proto-Steengoed, Bijna-Steengoed en Steengoed gevonden waardoor dateringen tot in de 13de eeuw mo gelijk zijn. 137 Profielopbouw zuidwand van de opgravingssleuf. Alleen het westelijk deel is in de profielteke ning opgenomen. Verklaring grondsoorten: i.verrommeld zand; 2.humeus zand; 3.klei; 4.humeus zand met rood puin en schelpen; 5.humeus zand en rood puin; 6.geel zand; 7.humeus zand en wit puin; 8.humeus zand en zand; 9.kleiig veen; io.humeus zand en klei; 11.zware humeuze klei; u.grijs zand; 13.zware za vel; i4.venig zand; 15.zandig veen; 16.onvolledig waargeno men ten gevolge van grondwater. Tekening: Openbare Werken, Sa- bina van Vlijmen. 'Si& Eenorige kookkan vervaardigd van roodbakkende klei. Spaar zaam geglazuurd, hoogte: 15,7 cm. Datering: 1325 - 1350. Foto: Openbare Werken, Jos Fielmich.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 139