mak te kunnen genieten, behoorde men, bij den kastelein van het posthuis, een rijtuig te nemen, en zich daarmede, langs denzelfden weg naar Haarlem te laten brengen. Wij hebben, voor dit uitstapje, een der dagen in de week gekozen; want voor dezulken die het te doen is om, in alle stilte, Haarlems dreven te bezoeken, is zulks verkies lijker. Dewijl nogtans de zondag daartoe veelal gebruikt wordt, zoo achten wij ons verpligt datgeen te vermelden, wat de Haarlemmer-Hout dan bijzonders merkwaardigs oplevert. Al wie dan in het Wapen van Amsterdam of het Heeren Logement zijn intrek genomen - of voor het huis plaats genomen heeft, zal, omstreeks één uur, door twee verschillende muzijk-partij en worden verrast. Bij het laatste logement zal men de muzijk der Dragonders, ne vens het fraaije Societeits-gebouw, het duidelijkst kun nen hooren: bij het eerste die der zoogenaamde en wijd beroemde Blaauwjassen, allen groote meesters in de kunst. Naauwelijks hebben zich deze beide afdeelingen beurtelings laten hooren of gij zult, behalve eene over- groote menigte voetgangers, ook weldra een of ander prachtig zomer-rijtuig, met een span van de schoonste paarden zien aankomen, dat vóór het Wapen van Am sterdam begint stil te houden, en spoedig door een of meer anderen, van gelijken rijkdom, staat gevolgd te worden: weldra komen er dergelijken met vier paarden bespannen, terwijl gij er ten laatste met zes fraaije paar den zult zien verschijnen, soms met een voorrijder, soms ook zonder voorrijder, en die, van de bok, door den eigenaar, een der grootste piqueurs uit de hoofdstad, bestuurd worden. In één woord, daar vindt ge, op dat oogenblik, alles vereenigd wat Amsterdam het prachtigst van dien aard oplevert. Van af de Zandpoort, Bloemen- daal, Overveen, Heemstede en Bennebroek, zult gij de rijke hoofdstedelingen hunne heerlijke zomerverblijven zien verlaten, en zich, op dat punt van den Haarlemmer - Hout, gedurende een paar uren, vereenigen, om de mu zijk aan te hooren. Welligt boeit u dit tooneel zoodanig, dat gij er een gedeelte uwer voormiddag-wandeling, aan prijs geeft, en dus minder van den Hout zeiven zult te zien krijgen. Tweede vertoef heemstede. Wanneer men in dit fraaije dorp den dag wil doorbren gen, neme men, aan de station, plaats in den omnibus, die naar de logementen in den Hout rijdt. Aldaar stapt men uit den wagen, en heeft reeds bijna de helft afgelegd 12

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 14