dervloer, bestaande uit planken die op plavuizen (16x16x2 cm) lagen, werd een pakket witkalk aange troffen. Naast dit keldertje kwam, ten dele, een tweede keldertje met een nog voor de helft intact tongewelf te voorschijn. Zuidelijk van beide keldertjes werd een drie tal mogelijk i8de-eeuwse afvoergootjes aangetroffen te midden van vuilzandige grond en los puin. Bij verder uit diepen en verwijderen van de enigszins verzakte afvoer gootjes kwam een vleilaag van grote bakstenen in het zicht waar vermoedelijk een oost-west lopende fundering op gerust heeft. De aangetroffen stenen waren herge bruikt. De afmetingen van één van deze stenen bedroeg 29 x 15x7 centimeter, waardoor volgens de methode Al ders aan een datering van circa 1275 gedacht moet wor den.2' Vlak achter de voordeur werd een tamelijk grote beer- punt (Bp 1) met een nog vrijwel ongeschonden koepel aangetroffen. In verband met mogelijk instortingsgevaar werd de put maar gedeeltelijk geleegd. De vondsten uit deze put waren niet talrijk maar wel vermeldenswaard. Ze vertegenwoordigden de 14de en 15de eeuw, wat, ge zien het eerder genoemde historisch onderzoek dat 'slechts' tot de 16de eeuw teruggaat, opmerkelijk is. Zo werd onder meer een fraai éénorig tamelijk bol kook- potje gevonden uit de 14de eeuw. Uit het eerste kwart van de 15de eeuw dateert een kamerpot en ook een 15de- eeuwse van slibversiering voorziene schotel op standlob ben (voetjes). Naast de diverse andere zaken dient ten slotte een mooie leren trip uit de 15de eeuw genoemd te worden die inmiddels geheel geconserveerd en gerestau reerd is. Tenslotte toonde de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort bijzondere 139 De nog complete beerput I. Links een over de beerput aangelegd af- voergootje. Foto: Openbare Werken, J.M. Poldermans.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 141