noemd worden steengoed scherven (van Jakobakan- netjes), leerfragmenten, stukken specie, plaatjes leisteen en flinke brokken baksteen. Links onderin het profiel was een verkleuring zichtbaar die een sloot deed veronderstellen. Deze sloot zou min of meer evenwijdig met de huidige Kleine Houtstraat gelo pen moeten hebben. Helemaal rechts onderin het profiel was nog juist een deel van een insteek waarneembaar die opgebouwd was uit uiterst slappe grond. De verzakkin gen rechts in het profiel van bijna alle bodemlaagjes werd veroorzaakt door die merkwaardig slappe insteekvulling. Verder onderzoek naar deze insteek in oostelijke richting werd, in verband met mogelijke verzakkingsverschijnse- len van de oostmuur van het pand, niet uitgevoerd. Is hier sprake van een tweede sloot eveneens evenwijdig aan de huidige Kleine Houtstraat of hebben we hier te maken met een restant van een soort kade? De onderste lagen van het profiel toonden duidelijk de invloed van stromend water: tientallen inspoellaagjes. Dieper dan circa 3,5 meter beneden het maaiveld kon niet gegaan worden in verband met het opwellende grondwa ter. Wat kunnen we ons nu voorstellen als het zojuist be schreven profiel in ogenschouw genomen wordt? Het is duidelijk dat, getuige de spoellaagjes onderin het profiel, in en onder de vroegere Spaarnebedding zitten. Wanneer het water van de rivier hier plaats maakte voor de diverse ophogingslaagjes is niet te zeggen. De paaltjes zijn te dun (10 centimeter doorsnede) om geschikt te zijn voor een dendrochronologische (jaarringenonderzoek) tijdsbepa ling. Het is niet alleen moeilijk om de datering van de paaltjes De inspoellaagjes van het Spaar- ne. De verkleuring links onderin het profiel zou een deel van een slootje kunnen zijn. Foto: Openbare Werken, J.M. Poldermans 142

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 144