vast te stellen (mogelijk 13de of 14de eeuw op grond van de omringende vondsten), het is ook een probleem om iets over hun functie te zeggen. De paaltjes zijn te dun en staan te ver uit elkaar, tot zo'n 20 centimeter, om als on derdeel van de fundering van een zware 13de- of 14de- eeuwse muur gediend te hebben. Door het ontbreken van het bovenwerk kan geen conclusie getrokken worden of hier een stenen dan wel een houten opbouw op rustte. Voor een steigertje zitten de paaltjes te hoog in het pro fiel en ze zijn te licht om deel uit te maken van een kade constructie. Een erfafscheiding is eveneens niet mogelijk omdat ze daarvoor weer te dicht op elkaar staan. Zouden de paaltjes iets te maken kunnen hebben met de wel erg slappe insteekvulling? In dit stadium is een afdoend ant woord nog niet mogelijk. Op de hoek van de Gravinnesteeg en de Kleine Hout straat zou, volgens mondelinge mededeling van dr. J. Kort, verbonden aan het Algemeen Rijksarchief te 's- Gravenhage, in de 14de eeuw het stenen huis gestaan hebben van Justine de Gouwe, gehuwd met de Burggraaf van Leiden (vandaar de naam Gravinnesteeg). Enkele ge vonden bakstenen kloppen dan wat datering betreft. Merkwaardig is, dat in een latere fase, op exact dezelfde plek, alleen wat hoger, een nieuwe fundering gelegd werd. Er bestaat echter geen enkel verband met de huidi ge percelering. Duidelijkheid in deze kwestie kan slechts verkregen worden wanneer er in de onmiddellijke omge ving bodemkundig onderzoek verricht kan worden. De tweede fase van het archeologisch onderzoek werd af gesloten met slechts één concreet feit: een beerput die in de 14de en 15de eeuw in gebruik geweest is. Fase m, Kleine Houtstraat 41a, 1984 De derde fase van het archeologisch onderzoek liep van 23 november tot en met 3 december ^84 en vond plaats in het achter het woonhuis gelegen binnenplaatsje dat eveneens grenst aan de achterkant van het pand Gravin nesteeg 1. Fase 1 moest in extreme haast uitgevoerd worden, fase II kon in alle rust plaatsvinden en fase m lag hier precies tussenin: geen haast maar toch opschieten. Het binnenplaatsje (circa 4,3 x 5,1 meter), de geijkte plek waar in de 16de en 17de eeuw de bij het woonhuis beho rende beerput gebouwd werd, werd gesondeerd waarbij de verwachte beerput (Bp 11) al snel gelokaliseerd werd. De koepel van de bijna centraal op het binnenplaatsje ge legen put was vrijwel geheel intact. De beerput was, zoals gebruikelijk, als stapelput met 143

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 145