i5de-eeuws materiaal op, maar bestond tevens uit 16de- tot en met i8de-eeuwse vondsten omdat deze laag naast een horizontale ook een verticale component bevatte. Een segment van de putinhoud kon namelijk, om techni sche redenen, slechts op het laatste moment onderzocht worden. De vondsten gaven een beeld wat voor gebruiksvoorwer pen tussen de 15de en de 18de eeuw in een middenklasse milieu voorhanden waren. Zowel rood- als witbakkend aardewerk alsmede majolica en fayence, maar ook steen goed en glas waren goed vertegenwoordigd. Metaal, leer en textiel kwamen minder frequent voor. Opmerkelijk was het geringe aantal geïmporteerde voorwerpen. Uit de verschillende lagen zijn monsters beer genomen om ecologisch onderzocht te worden. Dit deel van het onderzoek is helaas nog niet voltooid zodat nog niets over de eetgewoonten en het menu van de bewoners ge zegd kan worden. Naast het onderzoek van de beerput was het technisch niet mogelijk om de rest van het kleine binnenplaatsje, waar zich overigens ook nog een waterput bevond, aan een nauwkeurig bodemkundig onderzoek te onderwer pen. Wel werden er vlak naast de beerput twee aardige vondsten gedaan: een i2de-eeuwse Andenne scherf (im port uit het huidige België) en een schrijfstift uit de 16de of 17de eeuw. Tot besluit van Fase ra willen we toch wat vondsten to nen. Omdat een opsomming van alle beerputvondsten een lange saaie, enigszins dode reeks zou opleveren leek het ons aardig om enkele goed dateerbare voorwerpen niet alleen af te beelden maar ze ook te koppelen aan de namen van de bewoners die ten tijde van, of vlak na, de vervaardiging van die voorwerpen aan de Kleine Hout straat 41a gewoond en gewerkt hebben. Waterdicht is een dergelijke koppeling nooit, maar door deze kijk op de zaak beginnen de zo belichte voorwerpen hopelijk wat meer tot leven te komen. HET HUIS EN ZIJN BEWONERS De geschiedenis van de huizen Gravinnesteeg 1 en Kleine Houtstraat 41a is terug te voeren tot rond i540.3) 146 De naast beerput n gevonden be nen schrijfstift. Voor aantekenin gen en briefjes zonder blijvend belang gebruikte men wastafel tjes, men schreef hierop met een schrijfstift of stilus. Het spatel- vormige uiteinde dient om de was na gebruik weer glad te strijken. Datering: 15de eeuw. Foto: Openbare Werken, Jos Fielmich.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 148