In 1537 verkoopt Allaert Maeris aan zijn zwager Dirck Symonsz. de helft van een boomgaard in de Burggravin- nesteeg voor 30 carolus guldens. De andere helft van de boomgaard had Trijn Willemsdr., de vrouw van Dirck - en dus ook Dirck al eerder in bezit gekregen. Blijkbaar bouwt Dirck hier een huis want in 1540 ver koopt Trijn, inmiddels weduwe geworden, een huys mit ten erve leggende ende staende in de Burchgravinnestege voor 250 carolus guldens aan Diert Gerrits Roosgen, die tot 1554 woont op de plaats van het huidige pand Gravin- nesteeg 1. Zijn achterbuurman in de Kleine Houtstraat is de schip per Jan Huyge, die waarschijnlijk al eerder, maar zeker sinds 1540 woonde in het derde pand vanaf de steeg, te genwoordig nr. 41a. Na zijn overlijden omstreeks 1555 blijft zijn vrouw Trijn Dirix tot haar dood met de kinde ren Guirus, Anna, Maertgen en Pieter hier wonen. Als voogd treedt in 1582 namens hen Ghijsbert Dirix van Poelenburg, een broer van hun moeder, op om het huys metten erve staende ende leggende inde Cleyne Hout- straet voor 200 carolus guldens te verkopen aan Claes Pietersz., 's heeren dienaar. Inmiddels is ook het huis in de Gravinnesteeg in andere handen overgegaan. Van 1554 tot 1561 is het eigendom van de wardeyn Jacob Stevensz., waarna het in handen komt van de kleermaker Hercules Jansz. Hercules en zijn vrouw Cornelia belenden ook aan de westzijde in de Klei ne Houtstraat, tegenwoordig nr. 43. Blijkbaar hadden zij beide huizen in gebruik en lieten zij enkele verbouwingen uitvoeren. Zij maakten in de zij muur van Gravinnesteeg 1 een doorgang naar de binnen- Een 'Hafnerware' pot, die uit Duitsland (Rijnland, waarschijn lijk Keulen) geïmporteerd werd. Dit type pot komt in het westen van ons land vrij sporadisch voor. Mogelijk is dit exemplaar door de schipper Jan Huyge op een van zijn tochten uit Keulen meegenomen. Foto: Openbare Werken, Jos Fielmich. 147

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 149