van den weg naar het dorp, dat drie kwartier uurs ten zuiden van Haarlem ligt. Op zekeren afstand van den Hout, bereikt men het langs drie verschillende wegen: hetzij over het Clooster, het landgoed van den Graaf van Westerholt, hetzij over het voetpad, dat u door het daar naast gelegen weiland leidt; hetzij langs den gewonen rijweg. Het verschil, in de leng te dezer wegen, bedraagt naauwelijks vijf minuten gaans. In het vernieuwde en van zwaar geboomte omgeven loge ment, het Wapen van Heemstede, omstreeks half elf aan gekomen, zal men zich zeer wel bevinden en, gedurende het ontbijt, aldaar een fraai gezigt hebben over de lande rijen op het Belvedère, dat de heer Hope, voor weinige jaren, aldaar op een duin van zijn uitgestrekt landgoed heeft laten bouwen. - Het is nu twaalf uur, en om al het merkwaardige alhier behoorlijk te kunnen zien, geef ik u den raad, uwen maaltijd tegen twee uur te bestellen, en in dien tusschentijd, den Cruquius te gaan zien: een der drie waterreuzen, welke bestemd zijn om de daarnevens lig gende Haarlemmer-meer droog te stoomen. Gij wandelt dus langs de Molenwerf naar het Spaarne, waar gij een schuitje gereed zult vinden, om u naar het begeerde punt over te voeren. Ziet gij aldaar wat drie of vier honderd menschen, in dén diepen en uitgestrekten put verrigten, ten einde dien tot de grondslagen des werktuigs bekwaam te maken, dan zult gij naauwelijks durven beslissen, wat merkwaardiger zij; het werk waaraan men thans onder water bezig is, of het gebouw dat, op dien grond, eens boven denzelve verrijzen zal: het is beiden reusachtig te noemen. Wend van hier het oog op het Spaarne: het is, even als de Newa bij Petersburg, een der kleinste rivieren van ons werelddeel, maar die hier en daar eene aanmerkelijke breedte heeft, zeer vischrijk is, en het water uit de Meer, door Haarlem, naar Sparendam leidt, waar het zich in het IJ ontlast. Meer dan twintig duizend schepen varen er jaarlijks door gemelde stad, zoo dat het niet onmogelijk is, dat gij het Spaarne met een aantal zeilende vaartuigen bedekt ziet, terwijl deze eeuwigdurende beweging een aantal rijke lieden heeft uitgelokt, om, langs den bevalli- gen linkeroever, buitenverblijven aan te leggen, van wel ken gij er echter hier weinigen te zien krijgt. Nevens u ontwaart gij de Lantaren van de Meer, eene vuurbaak voor den uitgestrekten waterplas, aan welks uitroeijing thans wordt gearbeid; maar die, zoo lang hij nog bestaat, 13

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 15