Ruim 40 jaar lang bakt Bonger koeken in de Kleine Houtstraat. In 1870 - hij is dan zelf inmiddels 66 jaar ge worden - verkoopt Bonger het huis, waarin de koekbak- kerij wordt uitgeoefend aan Jacobus Walle met alle de losse en vaste gereedschappen tot gemelde koekbakkerij behorende. Ook het pakhuis in de Gravinnesteeg is bij de koop inbegrepen. Walle, die in Dordrecht woont en zonder beroep is, heeft niet bepaald de intentie zelf koekenbakker te worden. Waarschijnlijk koopt hij het pand als een soort geldbe legging. Maar enkele maanden later wordt Jacobus Wal le failliet verklaart. Zijn schuldeisers gaan daarop over tot openbare verkoop van het winkelhuis, waarin de koek- en banketbakkerij is uitgeoefend en het pakhuis. Onder de koop zijn ook weer de gereedschappen tot de koekbakkerij behorende inbegrepen, voorzover die ten minste op de verkoopdag aanwezig zullen zijn. Niet on der de koop vallen de gaspijpen die zich in de percelen bevinden; die zijn het eigendom van de Gasfabriek. Blijkbaar was er dus gaslicht in het huis. In het verkooplokaal 'De Gouden Leeuw' worden op 22 april 1871 de panden verkocht aan Pieter Jung. Jung, be kend als architect van onder meer huizen in het Ripper- dapark en aan de Parklaan, woonde zelf in de Barteljo- risstraat op nr. 7, waar zijn vrouw Barta Gallée een win keltje had in garen en band. Het huis in de Kleine Hout straat wordt verhuurd aan Wilhelm Johan Kat, een boek handelaar, die de voormalige bakkerij inricht tot boek winkel en drukkerij Op 10 september 1873 wordt Pieter Jung geheel onver wacht aan zijn gezin en aan zijnen werkkring onttrok ken, naar aanleiding waarvan in de Gemeenteraad waar dering wordt uitgesproken voor zijne groote werkzaam heid en zijn ijverig pogen, om, zorgende voor de belan gen van zijn gezin, tevens krachtig mede te werken tot aanbouw van nieuwe woonhuizen in de gemeente. Bij de boedelscheiding wordt het huis in de Kleine Hout straat toebedeeld aan zijn weduwe, waarop een huurcon tract wordt getekend tussen Barta Gallée en boekhande laar Kat. In deze tijd worden in de boek- en smoutdruk- kerij van Kat het 'Predikbeurtenbriefje' gedrukt en is Kat ook de uitgever van het 'Adresboek Haarlem' en het weekblad 'De Volksbode'. Na het pand enkele jaren gehuurd te hebben besluit Kat in 1878 tot koop over te gaan. Het gaat hier nog steeds

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 156