Gravinnesteeg i: pakhuis met afzonderlijke bo venwoning Voor het eerst komen wij nu de aanduiding 4ra tegen. De tegenwoordige huisnummering dateert van 1877. Het huis getekend wijk 11 no. 1035 werd toen Kleine Hout straat 41. Door de opsplitsing van de panden nadien werd de invoering van een nummer 4ra noodzakelijk. De huizen nr. 4r en nr. 4ra worden door W.J. Kat apart te koop aangeboden, wat inhoudt dat de doorbraak op de begane grond inmiddels weer dichtgezet moet zijn. Nr. 4ra en het pakhuis in de Gravinnesteeg worden nu gekocht door de stucadoor Johannes Marinus van Pelle- com, die de panden al een maand later, in december r893, overdraagt aan mej. Maria Cornelia Bouman, naai-juffrouw in het Weeshuis der Doopsgezinden te Haarlem, wonende aldaar. Kort daarop treden de twee in het huwelijk en nemen hun intrek in het woon-winkel- huis op nr. 4ra, waar mevrouw Van Pellecom-Bouman een winkeltje begint in dameshandwerken. Haar man heeft als stucadoor blijkbaar het pakhuis in gebruik. Daar werd tenminste een grote put aangetroffen. De dik ke kalkaanslag wijst erop dat Van Pellecom in deze put zijn kalk 'in de rot' liet liggen, voordat hij het gebruikte. In deze tijd werd in de voorkamer op de verdieping het decoratieve stucplafond aangebracht, mogelijk door Van Pellecom zelf. Met het aanbrengen van dit plafond wer den tevens de vensters vergroot, waardoor het in deze ka mer een stuk lichter werd. Een foto uit 1906 toont ons de voorgevel nog in schoon- metselwerk. Waarschijnlijk was het metselwerk niet erg best meer, want kort daarop heeft Van Pellecom de voor gevel voorzien van een pleisterlaag, waarin een imitatie steen-motief is aangebracht. Na het overlijden van J.M. van Pellecom in 1912 houdt zijn weduwe haar winkeltje in dameshandwerken aan. Als ook zij in 1915 overlijdt, zonder bloedverwanten in rechte lijn na te laten, worden huis en pakhuis openbaar geveild in het 'Notarishuis' aan de Bilderdijkstraat. Op dat moment staat het woonwinkelhuis leeg en is de koper verplicht om de aanwezige winkelstelling voor ƒ50,- over te nemen. Het pakhuis is verhuurd; beneden voor ƒ1,25 per week en boven voor 1,-. Koper van het geheel is Gustaaf Adolph Scharpff, die als loodgieter, koperslager en electriciën zijn brood verdien de. Zijn vrouw had een winkeltje in damesmode, 'een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 158